W Polsce ogromną popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, które mogą ogrzać i ochłodzić dom, a jednocześnie przygotować ciepłą wodę użytkową. W porównaniu do innych rodzajów pomp są stosunkowo tanie oraz proste w montażu. Bez problemu mogą być również użyte w każdym budynku, także tym zmodernizowanym. Jeśli zastanawiasz się nad pompą ciepła i nie wiesz, czy lepsza będzie typu split, czy monoblok, to przeczytaj poniższy artykuł. Poznasz w nim kluczowe aspekty obu rozwiązań.
Co warto wiedzieć o powietrznej pompie ciepła?
Pompa ciepła jest niewielkim urządzeniem, które poprzez dolne źródło (powietrze, grunt lub wodę) pobiera energię cieplną z otoczenia i przekazuje ją do górnego źródła, jakim jest instalacja grzewcza w Twoim domu (najczęściej grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Dzięki temu możesz pozyskać dla swojego budynku ekologiczną energię z odnawialnych źródeł i to przy niewielkich kosztach. Prąd w takiej instalacji potrzebny jest tylko do zasilania sprężarki.
Bardzo prostym i najtańszym sposobem ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła jest wybór powietrza jako dolnego źródła. Wówczas nie musisz wykonywać skomplikowanych odwiertów, jak ma to miejsce przy gruntowej pompie. Wystarczy, że zamontujesz instalację na zewnątrz, przy ścianie budynku i połączysz ją przy pomocy instalacji rurowej z systemem wewnętrznym.
Powietrzne pompy ciepła świetnie radzą sobie nie tylko w nowym budownictwie, ale również w domach modernizowanych. Poza tym są świetną alternatywą dla pomp gruntowych. Jeśli Twoja działka jest zbyt mała, aby postawić na niej wymiennik gruntowy lub fundusze są niewystarczające, warto zastanowić się nad powietrzną pompą ciepła. Tylko którą wybrać?
Pompa ciepła split
Powietrzna pompa ciepła typu split składa się z dwóch modułów, z których jeden jest wewnątrz a drugi na zewnątrz budynku. Instalacje połączone są ze sobą rurami chłodniczymi, które są częścią układu termodynamicznego – im większa jest między nimi odległość, tym sprawność pompy jest mniejsza, a montaż trudniejszy.
W module zewnętrznym znajdują się: parownik, wentylator, sprężarka i zawór rozprężny. To właśnie tutaj zachodzi najwięcej procesów, które są bezpośrednio związane z transportem oraz wytwarzaniem ciepła. W instalacji wewnętrznej natomiast znajduje się skraplacz, pompa obiegowa CO oraz podgrzewacz wspomagający.
Podczas montażu pompy typu split instalator sam napełnia ją czynnikiem chłodniczym. Dlatego może zrobić to tylko osoba, która ma uprawnienia do pracy z gazami chłodniczymi (f-gazami). Instalator ma również duży wpływ na pracę pompy. Musi precyzyjnie połączyć elementy układu termodynamicznego, by wszystko funkcjonowało sprawnie.
Zalety pompy ciepła split
Z instalacją typu split nie musisz obawiać się nieprzyjemnego hałasu, gdyż zarówno sprężarka, jak i wentylator, znajdują się w module zewnętrznym. Kolejną zaletą odporność pompy ciepła split na działanie niskich temperatur. Oba moduły połączone są przewodami z czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu ryzyko zamarznięcia układu pompy ciepła jest niewielkie.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, że straty energii w pompach typu split są mniejsze niż w przypadku instalacji monoblok. Wynika to z przechodzenia ciepła niemalże bezpośrednio ze skraplacza do zasobnika ciepła.
Pompa ciepła monoblok
Powietrzna pompa ciepła monoblok to rodzaj jednosegmentowy, hermetycznej instalacji, czyli taki, który składa się tylko z jednego modułu. Możesz zamontować go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W jego wnętrzu skrywają się wszystkie istotne komponenty: od sprężarki i skraplacza, przez parownik z wentylatorem, aż po pompę obiegową i zawór rozprężny.
Jeśli zdecydujesz się na instalację urządzenia w domu, to na pewno uchronisz jego kluczowe elementy przed czynnikami atmosferycznymi. Niestety warto zwrócić uwagę na hałas, który może niektórym przeszkadzać. Decydując się na montaż jednostki na zewnątrz, zadbaj o zabezpieczenie jej przed zamarzaniem wody. Taka sytuacja może przytrafić się, gdyby nagle zabrakło prądu.
Zalety pompy ciepła monoblok
W pompie ciepła monoblok układ chłodniczy w całości wykonywany jest przez producenta, czyli przeciwnie do pompy split. Dzięki temu podczas montażu masz większą pewność, że cały układ jest szczelny. Ponieważ monoblok mieści się w jednym module, to montaż jest znacznie szybszy i mniej skomplikowany. Do tego nie wymaga od wykonawcy uprawnień i kwalifikacji w zakresie substancji kontrolowanych (f-gazów).
Split vs monoblok – różnice
Powietrzna pompa ciepła split i monoblok to te same urządzenia, które pełnią dokładnie te same funkcje. Mimo wszystko są między nimi znaczące różnice.
Do różnic zaliczają się:
- Sposób montażu – pompy typu monoblok montuje się szybciej i łatwiej, a instalator nie musi mieć uprawnień f-gazowych, ani specjalistycznych narzędzi do łączenie elementów układu.
- Cena – ta jest wyższa w przypadku pompy monoblok.
- Straty podczas przesyłania ciepła – są mniejsze w pompie typu split, gdyż ciepło przechodzi prawie bezpośrednio ze skraplacza do zasobnika ciepła lub instalacji c.o.
- Kontrola szczelności układu chłodzącego – w pompie monoblok fabrycznie wykonany układ chłodniczy nie wymusza wykonywania okresowych kontroli szczelności. W przypadku pompy split konieczne jest wykonywanie regularnych kontroli przez certyfikowanego serwisanta.
- Możliwość zamarznięcia wody w wymienniku – pompa split całą instalację hydrauliczną ma zlokalizowaną wewnątrz budynku, dlatego ryzyko zamarznięcia jest niewielkie. W przypadku pompy monoblok należy zabezpieczyć instalację przed zamarznięciem, do którego może dojść np. w sytuacji awarii sieci elektrycznej.