Nowoczesny dom oznacza nowoczesne źródło ciepła i nowoczesne ogrzewanie. A skoro mamy nowoczesność do potęgi trzeciej, uwaga powinna się skoncentrować na ogrzewaniu podłogowym. Dodajmy wodnym ogrzewaniu podłogowym. Wokół tego tematu pojawią się jednak wątpliwości, wyjaśnijmy je zatem.
Co to jest wodne ogrzewanie podłogowe?
Posiłkując się fachową definicją, spieszymy wyjaśnić, że wodne ogrzewanie podłogowe jest jedną z metod dostarczania ciepła do pomieszczeń. Korzysta ona z promieniowania podczerwonego oraz konwekcji. W rezultacie ciepło dostarczane do rur ułożonych spiralnie lub meandrycznie emitowane jest ku górze, spod podłogi.
Posadzkę z opisaną wyżej instalacją nazywamy płytą grzewczą, z kolei rury ulokowane są w płaszczyźnie poziomej. Ciepło krążące w układzie pochodzi z kotła CO (np. gazowego) albo z niskotemperaturowej pompy ciepła.
W większości przypadków wodne ogrzewanie podłogowe jest jedynym emitorem ciepła w domu, choć zdarzają się przypadki stosowania hybrydowego ogrzewania. Wówczas występują także kaloryfery, ale przy tej metodzie trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów oraz adaptacji instalacji grzewczej do różnych wymagań, przede wszystkim elementów pośredniczących w wymianie ciepła.
Jak działa wodna podłogówka?
Podstawą wodnego ogrzewania podłogowego jest płyta grzewcza. To ona de facto jest emiterem ciepła. Dużym i jednorodnym, składającym się z kilku elementów. Na wypoziomowanej posadzce układa się twardy styropian, czyli warstwę izolującą, zapobiegającą migracji ciepłą w dół. Na to kładzie się piankę poliuretanową, co ma zapobiegać naprężeniom gotowej płyty.
Bezpośrednio na tym, na całej powierzchni pianki układa się albo folię aluminiową z nadrukowanym schematem układania rur, albo panele z wytłoczeniami służącymi do łatwego przytwierdzania rurek grzejnych. Wybrawszy metodę układania rurek, można przystąpić do próby szczelności, a gdy i ona wypadnie pomyślnie, całość zalewa się betonem lub gipsem.
Po wyschnięciu powstaje masywna, wspomniana już płyta grzewcza. Ona, za pośrednictwem rozdzielaczy, pobiera ciepłą wodę z jednostki i oddaje ją na pokoje. Pobieranie ciepła trochę trwa, nie sposób więc momentalnie nagrzać podłogi. Z drugiej strony nagrzana płyta wspaniale kumuluje ciepło i dłużej oddaje je do otoczenia.
Jak wybrać podłogę pod ogrzewanie podłogowe?
Pisząc o podłodze mamy na myśli warstwę wierzchnią, finalną, wieńczącą całość. Tę płaszczyznę, po której stąpają Twe stopy, nie to, czym zalane zostały rury grzejne. Za najlepszą podłogę przy podłogówce uchodzą płytki ceramiczne. Kamień ma podobne właściwości, do tego długo trzyma ciepło, gdy już się nagrzeje. Bierz jednak poprawkę na czas nagrzewania tego materiału.
Ich specyfika sprawia, że znakomicie transferują ciepło, są jednocześnie trwałe i wytrzymałe – tak na nacisk oraz na ścieranie, jak i na zmiany temperatur. Glazurnik musi używać kleju elastycznego, skomponowanego z myślą o środowiskach nagrzewających się do 50° C. Co więcej, klej musi być położony niezwykle starannie, by pod płytkami nie zostawały bąble powietrza – one działają jak izolator.
Ale czy jesteśmy skazani tylko na takie wykończenie pomieszczeń. Absolutnie nie. Podłoga może być także pokryta deskami warstwowymi, jak również panelami laminowanymi. Owszem, może. Tyle że nie każdym rodzajem – na szczęście tego dowiesz się po przeczytaniu opisu paneli. Producenci zawierają tam stosowne informacje.
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?
O wodnym ogrzewaniu podłogowym słyszało wiele osób. Funkcjonują w budownictwie od lat, więc zdążyliśmy się z nimi oswoić i zaznajomić. Na nich jednak podłogówka się nie kończy, bo istnieje jeszcze elektryczne ogrzewanie podłogowe, powietrzne oraz to na podczerwień. Królują jednak dwa pierwsze i nim przyjrzymy się szczegółowo.
Zalety ogrzewania elektrycznego
Jest szybkie i proste do położenia. Rozgłos zyskało m.in. dzięki popularnemu programowi, w którym ekipa w kilka dni remontuje dom wybranej rodzinie. Pod podłogą instalowane są przewody lub maty grzewcze, a przez nie przepływa prąd. Część energii elektrycznej zamienia się w ciepło, ono z kolei, zgodnie z prawami fizyki, unosi się do góry.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest instalacją najwygodniejszą dla budynków przechodzących przemiany. Zwrócić należy uwagę na opłaty za prąd – inwestycja w tę formę ogrzewania jest najbardziej uzasadniona przy własnej instalacji fotowoltaicznej.
Walory ogrzewania wodnego w podłodze
Ma wysoką efektywność i sprawność cieplną, mimo że sama płyta grzewcza potrzebuje czasu, by się nagrzać. Wodna podłogówka zapewnia za to bardzo stabilne warunki cieplne i może być zautomatyzowana. Koszty ogrzewania są relatywnie niskie, a rury cieplne pobierają ciepło z niskotemperaturowej pompy ciepła – jednostki nowoczesnej, energooszczędnej, proekologicznej.