Rekuperator jest sercem systemu rekuperacji. Ta centralna wentylacyjna z odzyskiem ciepła skrywa w sobie wentylatory, elektronikę i wymiennik ciepła, dzięki którym powietrze płynie określonym rytmem w określonym kierunku. To właśnie przez wymiennik przechodzi powietrze nawiewane z zewnątrz i wywiewane z pomieszczeń.
Tutaj też odbywa się odzysk energii, który latem odpowiada za kojący chłód w mieszkaniu, a zimą za przyjemne ciepło. Poza tym w rekuperatorze znajdują się również filtry. Ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza z pyłów i zanieczyszczeń, aby te nie przedostawały się do pomieszczeń.
Jaki rodzaj rekuperatora wybrać?
Główny element odpowiadający za sprawność rekuperatora to wymiennik ciepła. I to właśnie według tego kryterium dokonywany jest podział rekuperatorów. Szeroka gama dostępnych na rynku urządzeń może przyprawić Cię o zawrót głowy. Dlatego chcemy w prosty i przejrzysty sposób przedstawić Ci rodzaje rekuperatorów, ich zalety oraz wady.
Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym
Oto najtańsza, najprostsza i popularna forma rekuperatora. Tworzą ją małe, ułożone prostopadle do siebie kanały, którymi krzyżowo płynie nawiewane i wywiewane powietrze. Powietrze z domu i z zewnątrz nie ma kontaktu, zatem nie ulega wymieszaniu.
Nie musisz obawiać się zapachów, wilgoci i zanieczyszczeń powracających do pomieszczeń. Sprawność tego rodzaju wymienników wynosi od 50% do 75%. Oznacza to, że są w stanie odzyskać nawet ¾ ciepła, które powróci do mieszkania i ogrzeje przestrzeń.
Jakie zalety mają wymienniki krzyżowe?
- Prosta konstrukcja bez elementów ruchomych, dzięki czemu możesz liczyć na niski poziom hałasu. Poza tym wymiennik jest sztywny, więc jego czyszczenie na pewno nie sprawi Ci problemów.
- Krzyżowy system bardzo dobrze separuje strumienie powietrza, co zapewnia wysoką sprawność. Jeśli w ramach jednego układu połączysz ze sobą dwa wymienniki, możesz liczyć na sprawność sięgającą nawet 90%.
- Koszty eksploatacji są niskie.
Jakie są wady wymienników krzyżowych?
- Możliwość szronienia się płyt wymiennika już przy temperaturze -5°C redukuje przepływ powietrza i obniża wydajność.
- Słabnąca szczelność urządzenia, która może pojawić się z upływem czasu. Wymiennik jest w pełni szczelny na początku eksploatacji, jednak zużywanie się uszczelek może prowadzić do przedmuchów powietrza i powrotu zapachów.
- Ogrzewanie nawiewanym powietrzem jest możliwe tylko, jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia.
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
Wymienniki przeciwprądowe są coraz częściej wybierane w gospodarstwach jednorodzinnych. Można powiedzieć, że to udoskonalona wersja wymiennika krzyżowego. Różnica polega na tym, że w wymienniku przeciwprądowym powietrze ciepłe i zimne przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. W ten sposób zimne powietrze jest ogrzewane najcieplejszym powietrzem wywiewanym. Dzięki temu możesz liczyć na sprawność na poziomie nawet 85%, czego trudno doświadczyć w wymiennikach krzyżowych.
Jakie zalety mają wymienniki przeciwprądowe?
- Duża szczelność wymiennika zapobiega mieszania się obu strumieni powietrza.
- Brak ruchomych elementów, które wymagają konserwacji.
- Sprawne działanie zimą, nawet przy temperaturze sięgającej -15°C.
- Cicha praca, który nie rozprasza Twojej uwagi.
Jakie są wady wymienników przeciwprądowych?
- Wymiennik przeciwprądowy nie odzyskuje wilgoci. Aby do tego doszło, musi być wyposażony w wymiennik entalpiczny. Niestety w takiej konfiguracji znacznie zmniejsza się skuteczność odzysku ciepła.
- Koniecznie musisz wykonać odpływ skroplin do kanalizacji, aby nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do pomieszczeń w domu.
Rekuperator z wymiennikiem obrotowym
Wymienniki obrotowe są jednym z droższych rozwiązań, które rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych. Ruchomy wymiennik ma kształt bębna i zbudowany jest z naprzemiennie ułożonej karbowanej oraz płaskiej blachy. Sprawność wymiennika obrotowego jest zbliżona do opcji przeciwprądowej i wynosi około 85%.
Jakie zalety ma wymiennik obrotowy?
- Jednostki obrotowe mogą odzyskiwać wilgoć z powietrza wyrzucanego, często z regulacją stopnia. Dzięki temu zimą powietrze w domu nie jest suche.
- Osiągają wysoką sprawność nawet w niskich temperaturach oraz działają sprawnie podczas mrozów.
- Są łatwe w konserwacji przy zachowaniu optymalnych gabarytów urządzeń.
Jakie są wady wymiennika obrotowego?
- Części ruchome w wymienniku mogą powodować hałas oraz są bardziej narażone na wystąpienie awarii.
- W wymienniku może dochodzić do przedmuchów, których skutkiem jest przenikanie nieprzyjemnych zapachów do wnętrza mieszkania.