Rodzaje i zastosowanie pomp ciepła

Pompa ciepła uważana jest, nie bez powodu, za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań służących do ogrzewania domu. Będąc łatwym w obsłudze i w pełni zautomatyzowanym urządzeniem nie wymaga stałej kontroli działania. Poza tym pompy ciepła są tanie w eksploatacji, więc stają się coraz ważniejszym graczem na rynku urządzeń grzewczych.

Czym jest pompa ciepła i gdzie znajduje zastosowanie?

Pompa ciepła zalicza się do kategorii urządzeń grzewczych. Lecz wśród innych sprzętów z tej grupy wyróżnia ją jeden ważny szczegół – sama nie wytwarza ciepła, ale pobiera je z otoczenia. Źródłem pobieranego ciepła może być woda, powietrze lub ziemia. Następnie wytworzoną energię pompa kieruje do instalacji wewnątrz budynku i przekształca ją w ciepło, które może być wykorzystane do ogrzania domu.

Pompa ciepła powietrze - woda do modernizacji starych instalacji ogrzewania

Główne zadanie pompy ciepła to ogrzewanie pomieszczeń. Może być jednak stosowana do podgrzewania wody użytkowej czy wody w basenie, jak również wykorzystywana w roli klimatyzatora chłodzącego pomieszczenia latem. Jest zatem sprzętem wielozadaniowym, dobrym o każdej porze roku.

Elementy pompy ciepła

Pompa ciepła znana jest ze swojego szerokiego zastosowania, w efekcie jej konstrukcja zalicza się raczej do tych o skomplikowanej budowie. Podstawowe elementy, z których się składa to:

  • Dolne źródło, z którego zostanie pobrane ciepło – grunt, woda, powietrze
  • Pompa ciepła, z której pomocą pobierane jest ciepło z otoczenia i transportowane do instalacji grzewczej
  • Górne źródło, czyli instalacja grzewcza, która znajduje się w budynku.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła. Ich główny podział uzależniony jest od dolnego źródła ciepła. W ten oto sposób wyróżnia się:

  • Gruntowe pompy ciepła
  • Wodne pompy ciepła
  • Powietrzne pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, gruntowe pompy ciepła wykorzystują energię cieplną skumulowaną w ziemi. Są jednocześnie popularnym rozwiązaniem tego typu w Polsce. Wszystko ze względu na wydajność wynikającą z warunków klimatycznych naszego kraju. Dodatkowo świetnie radzą sobie z odzyskiem ciepła również przy niskich temperaturach, co gwarantuje optymalną temperaturę w budynku w okresie zimowym.

Różnice w pompie typu split i monoblok

W przypadku pompy ciepła z wymiennikiem pionowym montaż jednostki wiąże się z wykonaniem odwiertów w głąb ziemi. Jeśli jednak będzie wyposażona w wymiennik poziomy, wówczas konieczna jest duża działka, na której możliwe są prace ziemne i zamontowanie rozłożystej jednostki.

Wodne pompy ciepła

Pompa ciepła, która do ogrzewania potrzebuje wody, niestety nie może być zastosowana na każdej działce. Warto o tym pamiętać, gdyż sprawdzi się tylko tam, gdzie występują duże cieki wody podziemnej. Poza tym taka woda musi być odpowiedniej jakości. Duża ilość magnezu, wapnia czy żelaza skreśla ciek wodny, bo jego skład chemiczny może prowadzić do zapychania się filtrów lub słabnącego działania studni zrzutowej. W ten sposób urządzenie, które powinno być samoobsługowe, staje się problemem i wymaga ciągłej uwagi.

Powietrzne pompy ciepła

Ten rodzaj pompy ciepła wypada najlepiej w zestawieniu. Wszystko dlatego, że powietrza pompa jest niedrogim rozwiązaniem, które można łatwo i szybko zamontować. Powietrzne pompy ciepła bardzo szybko rozwijają się. Ma na to wpływ głównie fakt, że mogą być montowane niezależnie od warunków glebowych oraz wielkości działki. Poza tym dostęp do powietrza jest nieograniczony, więc pompa może działać w każdym miejscu.

niskotemperaturowa pompa powietrze-woda

Zalety pompy ciepła

  • Oszczędność i niezależność – koszty ogrzewania są znacznie niższe niż w przypadku innych urządzeń grzewczych. Nie potrzebujesz nabywać kosztownych paliw grzewczych, jak ma to miejsce przy innych systemach. Poza tym nie musisz martwić się o ich dostępność oraz dostawy.
  • Zautomatyzowanie i wielofunkcyjność – pompa ciepła wymaga niewielkiej ingerencji człowieka, by sprawnie działała. Do tego może służyć jedynie do ogrzewania lub działać w formie klimatyzacji oraz jako podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.
  • Bezpieczeństwo i brak zanieczyszczeń środowiska – w przeciwieństwie do innych systemów grzewczych, pompa ciepła nie stwarza zagrożenia, jakim jest: zaczadzenie, wybuch lub pożar. Działa z pomocą naturalnych i odnawialnych zasobów i nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska.
  • Niezawodność – regularne serwisowanie pompy ciepła pozwala na sprawne funkcjonowanie instalacji nawet do 30 lat.
  • Łatwy montaż – montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany. Szczególnie tyczy się to rozwiązania powietrznego, które można zamontować prawie w każdym miejscu w bezinwazyjny sposób.

Wady pompy ciepła

  • Wysokie koszty instalacji – ceny pomp są różne, w zależności od zastosowanego urządzenia i często przewyższają instalacje grzewcze innego typu.
  • Wysoki poziom hałasu pompy – problem, który może, ale nie musi być uciążliwy. Wszystko zależy od użytkowników instalacji i ich wrażliwości na dźwięki.
  • Złożona budowa urządzenia – wpływa na podwyższone ryzyko wystąpienia awarii i konieczność kosztownej naprawy. Jednak najczęściej problemy występują w instalacjach niskiej oraz średniej klasy.
DO GÓRY