Tak jak budowa domu wymaga sporządzenia planu architektonicznego, tak i w przypadku montowania centralnego ogrzewania dobrze jest posiłkować się profesjonalnym wsparciem. Czas odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego projektowanie systemów ogrzewania jest tak ważne?
Dobry projekt ogrzewania to efektywność i oszczędność
Korzyści płynące ze sporządzenia projektu ogrzewania wykonanego przez osoby profesjonalnie się tym zajmujące dają się zauważyć na wielu płaszczyznach. Masz przede wszystkim mieć pewność, że zainstalowane centralne ogrzewanie zostało poprawnie dobrane do nieruchomości pod względem mocy, a także pod względem zastosowanych urządzeń. Osoby zajmujące się na co dzień systemami grzewczymi na bieżąco uzupełniają swoją wiedzę o nowe technologie grzewcze, jak również dostosowują je do obecnie panującego systemu prawnego.
Dlaczego projekt ogrzewania jest ważny?
Sporządzenie projektu ogrzewania pomoże nam rozmieścić instalację grzewczą w taki sposób, by jak najlepiej dostosować ją do budynku oraz do pozostałych sieci takich jako woda i prąd. Pozwoli on również zaplanować przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach, uwzględniając rozmieszczenie instalacji. Duże znaczenie będą tu miały również względy bezpieczeństwa, gdyż w przypadku ogrzewania mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i zastosowanie kiepskiej jakości materiałów może prowadzić do przegrzania albo niepoprawnego działania. Tego z pewnością chcesz uniknąć.
Jakie informacje zawiera projekt instalacji grzewczej?
Tworząc projekt instalacji grzewczej, wskazujemy w nim rodzaj zastosowanego ogrzewania, będącego głównym źródłem ciepła. Określamy również moc ogrzewania z uwzględnieniem straty ciepła. Pozwala nam to wówczas określić rozmiar grzejników lub rodzaj zastosowanej technologii w odniesieniu do warunków panujących w pomieszczeniu, a także jego przeznaczenia. Określamy jednocześnie, czy w danym obiekcie pojawi się ogrzewanie podłogowe czy ścienne.
Jak powstaje projekt ogrzewania?
Przygotowując projekt ogrzewania należy wziąć pod uwagę:
- przeznaczenie nieruchomości,
- rodzaj materiałów z jakich powstał budynek,
- układ pomieszczeń,
- rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych,
- oczekiwaną temperaturę i wilgotność.
Powyższe parametry są koniecznie do poprawnego sporządzenia projektu. Tworząc projekt ogrzewania, bierzemy pod uwagę plan instalacji grzewczej w taki sposób, aby nie kolidował z aranżacją danego wnętrza. Projekt uwzględnia również równomierne rozłożenie instalacji grzewczej, sprzyjając w ten sposób lepszemu utrzymaniu ciepła.
Analiza zapotrzebowania energetycznego
Przy obliczeniach zapotrzebowania energetycznego musimy wykalkulować zyski oraz straty ciepła. Znaczenie będzie tu miały:
- zastosowana wentylacja,
- docieplenie budynku,
- klimatyzacja,
- rodzaj ogrzewania,
- rozmieszczenie instalacji grzewczej.
Dopiero po wykonaniu niezbędnych obliczeń, można będzie precyzyjnie określić moc systemu grzewczego, która pozwoli w jak najbardziej ekonomiczny sposób ogrzać każde z pomieszczeń tworzących budynek.
Ochrona środowiska
Obecnie ochrona środowiska jest istotną kwestią i w znacznym stopniu rzutuje na rodzaj ogrzewania stosowanego w budynkach mieszkalnych. Powszechne niegdyś piece węglowe, będące głównym źródłem ciepła w domu, dziś są likwidowane i zastępowane rozwiązaniami bardziej ekologicznymi. Pomagają w tym m.in. dotacje państwowe, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz ograniczenie występowaniu smogu.
Korzystając z profesjonalnej pomocy przy planowaniu lub renowacji instalacji grzewczej, nie tylko ulżysz środowisku, lecz zwiększysz też efektywność cieplną swej nieruchomości. To z kolei oznacza niższe rachunki za ogrzewanie.