Zlecenie projektu ogrzewania podłogowego ludziom doświadczonym i posiadającym wiedzę pozwala uniknąć szeregu błędów, najczęściej bardzo kosztownych dla portfela. Redukuje także ilość nerwów straconych przy okazji przerw ogrzewania, szukania przyczyn problemu oraz naprawy felernej podłogówki. Poprawnie zaplanowane ogrzewanie daje też pewność wysokiej efektywności, a na tym Ci przecież zależy.
Dobry projekt ogrzewania podłogowego to wydajność i oszczędność
Obecnie w bardzo wielu polskich domach często spotykamy ogrzewania podłogowe. Co wpływa na to, że tak chętnie wybieramy tę właśnie instalację? Przede wszystkim dobra efektywność oraz stabilność grzewcza, jak również łatwe zarządzanie temperaturą. To oczywiście niejedyne atuty. Nie da się ich jednak osiągnąć bez poprawnie wykonanego projektu ogrzewania podłogowego.
Ciepło płynące z podłogi
Gdy przychodzi jesień, a Ty ciągle jeszcze w myślach biegasz boso po plaży, ogrzewanie podłogowe pozwala zapomnieć o jesiennym zimnie i wilgoci panujących na zewnątrz. Tego typu instalacja grzewcza przemówi nie tylko do zwolenników chodzenia po domu na boso – to rozwiązanie jest uniwersalne.
Niepodważalnym atutem ogrzewania podłogowego jest emisja ciepła od dołu, co sprawia, że podłoga nigdy nie jest zimna. Ten system sprzyja również osobom zmagającym się z alergią. Mniejsza cyrkulacja powietrza, że w powietrzu jest mniej drażniącego kurzu.
Optymalne warunki bez niepotrzebnego grzania
Co ważne, zaletą ogrzewania podłogowego jest także równomierne ogrzewanie całej powierzchni pokoju. Dodatkowo w poszczególnych pomieszczeniach możesz ustalić zmienić emisję ciepła, korzystając ze sterownika. Minimalistów ucieszy zapewne to, że cała instalacja ukryta jest pod posadzką, to z kolei daje więcej możliwości przy projektowaniu wnętrz (należy tylko pamiętać o paru kwestiach, które opisaliśmy w innym miejscu).
Projekt podłogówki w etapach
Bez dwóch zdań projekt całej instalacji trzeba dokładnie przemyśleć. Zanim zespół przystąpi do montażu rur grzejnych, musi powstać dokładny rozkład pętli ogrzewania przedstawiony na planie domu. Ten etap muszą poprzedzić obliczenia dotyczące zapotrzebowania energetycznego. Później projekt podłogówki uzupełniają kolejne informacje montażowe jak np. umiejscowienie rozdzielaczy czy zestawienia zaworów.
Wybierając ten rodzaj ogrzewania, możesz połączyć go z innymi systemami, m.in. z kaloryferami (choć to wymaga więcej kombinacji i nie zawsze jest opłacalne). Niemniej zabieg ten również musi być ujęte w planach instalacji.
Wybór rodzaju instalacji – elektrycznego lub wodnego
Decyzja o wyborze rodzaju instalacji podłogowej może być trudna. Znamy zwolenników wodnego ogrzewania podłogowego, dla których tego rodzaju instalacja stanowi jedyny sensowny wybór. Są także fani podłogówek elektrycznych, działają one podobnie, z tą jednak różnicą, że ogrzewanie wodne łączy się z pompą ciepła, natomiast do elektrycznego dobrze jest mieć fotowoltaikę.
Wybór elementów wykonawczych oraz podłogi
Istotą ogrzewania podłogowego jest dobór materiałów, z których wykonana jest sama instalacja, jak również posadzka. W projekcie znajdziesz informacje co do średnicy rur i pętli, izolacji brzegowej, dylatacji oraz wylewek.
W końcu by podłogówka oddawała jak najwięcej ciepła, wylewka musi mieć optymalną grubość. Na niej najlepiej sprawdzają się ceramiczne posadzki lub kamień. Ponieważ nie każdy chce je mieć na podłodze, w sprzedaży dostępne są także panele podłogowe, deski oraz wykładziny przeznaczone specjalnie dla tego typu ogrzewania.