Ogromna wygoda, ciepło na każdym kroku (i to dosłownie, bez grama przesady), brak rurek w zasięgu wzroku, równomiernie nagrzane pomieszczenia, zero odpowietrzania kaloryferów, żadnych szpecących ściany grzejników. Oto szereg zalet charakteryzujących ogrzewanie podłogowe, do których zaliczyć trzeba także precyzyjna kontrola temperatury oraz pracy źródła ogrzewania.
To z kolei przekłada się na wysoki komfort termiczny, jak również możliwość dokładnego oszacowania wydatków na ogrzewanie. Odkryj pełen potencjał ogrzewania podłogowego, które nieprzypadkowo gości w coraz większej ilości budynków – szczególnie tych nowoczesnych, nowopowstających.
Ogrzewanie podłogowe – ABC ciepła, które płynie od dołu
Jak dobrze, a przede wszystkim stabilnie i równo zagrzać całe pomieszczenie? Kaloryfery tego nie potrafią, gdyż są montowane na jednej ścianie. W efekcie nawet przy maksymalnie odkręconych kurkach musi minąć trochę czasu, zanim ciepłe powietrze przemieści się siłami fizyki w głąb pokoju. Rzecz jasna obszar znajdujący się najbliżej źródła ciepła zostanie nagrzany najszybciej, podczas gdy ten oddalony wciąż będzie chłodny.
Ogrzewanie podłogowe eliminuje tego typu zjawiska, emanując ciepłem od dołu – na całej powierzchni pokoju, kuchni, sypialni oraz każdego innego wnętrza, w jakim znajdzie się instalacja. Przyjemny dotyk towarzyszy każdemu krokowi, czyniąc pobyt w domu czasem kojącym już od progu. Ponieważ jednak jest to ważna instalacja, niezbędne jest jego poprawne wykonanie.
Projekt, czyli fundament ogrzewania podłogowego
Na tym etapie powstaje główna koncepcja ogrzewania podłogowego. Instalatorzy ustalają liczbę obiegów oraz wielkość poszczególnych płyt grzewczych. Wytyczają także przebieg rur, decydując o ich długości, rozstawie i sposobie ułożenia. Co ważne dla wydajności układu grzewczego, to długość pętli definiuje średnicę rur.
Zbyt mała średnica sprawi, że opory w instalacji będą duże. Za duże, by pozwolić pompie obiegowej na rozwinięcie pełnego jej potencjału. Ogrzewanie nie będzie mogło tym samym pracować z maksymalną efektywnością, w pomieszczeniach będzie chłodniej niż oczekujesz.
Najprościej przygotować projekt dla nowego budynku – najlepiej na etapie tuż po zakończeniu stanu surowego. Z kolei w budynku gruntownie remontowanym należy zadbać o wyczyszczenie pomieszczeń z mebli, dodatków i innych elementów wystroju. Oczywiście w każdym z obu przytoczonych przypadków instalacja nie powinna przebiegać tam, gdzie docelowo znajdą się ciężkie meble – przede wszystkim szafy.
Przygotowanie podłoża. O czym trzeba pamiętać?
Po pierwsze, przed położeniem ogrzewania podłogowego podłoże trzeba dokładnie oczyścić oraz osuszyć. Ma to zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, czego z pewnością chcesz uniknąć w miejscu, które będzie Twym domem.
Po drugie, izolacja, która oddziela posadzkę od rurek grzewczych. Jej zadanie polega na zapobieganiu migracji wilgoci przez beton do płyty grzejnej. Co istotne, warstwa izolacyjna pokryta jest folią aluminiową, odbijając w ten sposób promieniowanie cieplne ku górze, do pomieszczenia.
Po trzecie, instalację należy przykryć betonową wylewką w sposób równomierny na całej powierzchni podłogi. Nierówności nie dość, że utrudnią położenie końcowej warstwy podłogi, to jeszcze odcisną swe piętno na skuteczności ogrzewania. Zbyt gruba warstwa obniża przenikalność ciepła, zbyt cienka jest nietrwała i krucha. Tu potrzebna jest precyzja oraz dokładność.
Jakie ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Dziś możemy wybierać spośród dwóch różnych rozwiązań grzewczych, stosowanych w podłodze: ogrzewania wodnego oraz elektrycznego. Oba warianty mają swoje zalety. Oba zachęcają konkretnymi rozwiązaniami i atutami. Czas je poznać.
Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego
Jest bez dwóch zdań tańsze. Niższe koszty położenia instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego sprawiają, że sporo osób decyduje się na to właśnie źródło domowego ciepła. Można je również szybciej położyć, nie wymaga bowiem aż tak dużej ingerencji w posadzkę
Jej minusem jest za to konieczność dostarczania paliwa z sieci elektrycznej. Trzeba więc brać pod uwagę koszty tego rodzaju energii albo rozważyć instalację fotowoltaiczną, by nie polegać wyłącznie na dostawach z sieci.
Atuty wodnego ogrzewania podłogowego
Za wyborem wodnego ogrzewania podłogowego przemawia tańsza eksploatacja (niskie zużycie energii względem oferowanego komfortu cieplnego). W dodatku możesz wymieniać samo źródło ciepła, inwestując na przykład w nowocześniejszą pompę ciepła. Równie istotna jest wydajność wodnego ogrzewania podłogowego, co bezpośrednio łączy się z faktem dłuższego utrzymywania ciepła w budynku dzięki nagrzaniu całej płyty wylewki.