W pomieszczeniach zamkniętych spędzasz prawie 90% swojego czasu. Lepiej zatem przebywać w pomieszczeniu z czystym, świeżym, pozbawionym zapachów powietrzem, niż pełnym alergenów czy wirusów. Dlatego właśnie warto zainwestować w oczyszczacz powietrza.
Do czego służy oczyszczacz powietrza?
Powietrze, którym oddychasz w domu jest nawet do 5x bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Krążą w nim cząstki bakterii, wirusów, pyłków i innych substancji, które nie pozostają bez wpływu na Twój układ oddechowy. Chcesz cieszyć się zdrowym powietrzem bez zanieczyszczeń? Ochronić Twoją rodzinę przed wdychaniem zanieczyszczeń? W takim razie nie zastanawiaj się, tylko zainwestuj w oczyszczacz powietrza.
Zadaniem oczyszczacza powietrza jest wychwytywanie zanieczyszczeń, takich jak:
- alergeny,
- pyłki,
- kurz,
- sierść zwierząt,
- wirusy,
- bakterie,
- pleśń,
- roztocza.
Zajmuje się on także usuwaniem ich z powietrza w pomieszczeniach. Dobrej jakości oczyszczacz powietrza potrafi zapewnić niemal w 100% czyste powietrze.
Skuteczność oczyszczaczy powietrza w eliminacji wszelkiego rodzaju szkodliwych cząsteczek potwierdzona jest licznymi certyfikatami. Jeśli przy wybranym oczyszczaczu powietrza znajdziesz na przykład certyfikat European Centre for Allergy Research Foundation, British Allergy Foundation czy też Institut Pasteur de Lille, możesz być pewien, że jest to urządzenie, które jest przyjazne dla osób z alergią i efektywne w usuwaniu alergenów, pyłków czy kurzu.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Powietrze z pomieszczenia zasysane jest przez wentylator, następnie poddawane kilkuetapowemu procesowi filtracji. Najczęściej we wnętrzu oczyszczacza znajdują się trzy główne filtry: wstępny, dezodorujący i nawilżacza. Po oczyszczeniu powietrza, wentylator wydmuchuje z urządzenia świeże powietrze, pozbawione niebezpiecznych substancji.
Oczyszczacz powietrza skuteczny w każdym pomieszczeniu
Oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w sklepach czy biurach, ale równie skutecznie będzie filtrował powietrze w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.
Urządzenie nie zajmie dużo miejsca w sypialni, salonie, pokoju dziecka czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Jest to niewielkie i mobilne urządzenie, które zazwyczaj ma niespełna pół metra wysokości.
Może stać na stałe w kuchni, gdzie mieszają się różne zapachy lub być przeniesiony do sypialni, kiedy zapomniałeś zamknąć okna w okresie pylenia traw. Ponieważ wyposażony jest w kółka, łatwo możesz go przesuwać z jednego pokoju do drugiego, bez obaw o zarysowanie podłogi.
Dla kogo szczególnie ważny jest oczyszczacz powietrza?
Najbardziej podatne na zanieczyszczenia w powietrzu są dzieci oraz osoby starsze, cierpiące na choroby układu oddechowego. Być może masz w rodzinie osobę, która ma problemy z oddychaniem, na przykład choruje na astmę? W takim przypadku zakup oczyszczacza powietrza powinien być Twoim priorytetem.
Z oczyszczaczem usuwającym kurz, pyłki i alergeny z powietrza łatwiej będzie jej się oddychać, a tym samym objawy astmy czy alergii, takie jak kaszel czy chrypka, ustąpią.
Oczyszczacz powietrza możesz postawić w pokoju dziecięcym. W trakcie pracy ich głośność nie przekracza zwykle 20 dBA, co brzmi jak szept. Zatem oczyszczacz nie tylko nie obudzi Twojego dziecka, ale też zapewni mu idealne warunki do spania.
Jak dobrać oczyszczacz do wielkości pomieszczenia?
Najlepiej dopasuj moc oczyszczacza powietrza do największego pomieszczenia. Pamiętaj, że powierzchnia w specyfikacji oczyszczacza odnosi się zawsze do maksymalnej wydajności urządzenia, które przy takich ustawieniach jest niestety dosyć głośne. Warto zatem do pomieszczenia 30 m² kupić oczyszczacz przeznaczony dla 50 m² powierzchni. Pozwoli Ci to uzyskać lepszy komfort akustyczny.
Jeśli chcesz jednocześnie oczyszczać powietrze w kilku pomieszczeniach, na przykład w salonie, kuchni i w korytarzu, to lepiej zaopatrz się w kilka urządzeń. Pamiętaj, że nawet najwydajniejszy oczyszczacz nie jest w stanie obsłużyć całego mieszkania.
Oczyszczacz i nawilżacz w jednym? To możliwe
Oprócz oczyszczania powietrza, wiele oczyszczaczy oferuje też funkcję nawilżania powietrza. Dzięki nawilżaczowi możesz pożegnać się z drapaniem w gardle, suchością spojówek i suchą skórą na dłoniach. Zapewni on odpowiedni poziom nawilżenia w każdym pomieszczeniu.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Niewielki zbiornik wody przekazuje wilgoć do powietrza, gdy wykryje, że jest ono zbyt suche. Aby nawilżacz skutecznie działał, wystarczy od czasu do czasu napełnić zbiornik z wodą. Modele z nawilżaczem ma w ofercie między innymi firma Daikin.
Niektóre oczyszczacze powietrza zapewniają też funkcję jonizatora, który pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy. Oprócz tego oczyszczacz może też pełnić funkcję osuszacza powietrza. Pomaga on utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zmniejsza też ryzyko powstawania szkodliwych dla mieszkańców pleśni i grzybów w budynku.
Czy oczyszczacz powietrza potrafi usuwać kurz?
Oczyszczacz na pewno przyczyni się do ograniczenia osadzania się kurzu na meblach czy podłodze. Oczywiście istniejący kurz na komodzie magicznie nie zniknie, ale mając oczyszczacz na pewno rzadziej będziesz musiał przecierać półki i telewizor z szarego pyłku.
Pamiętaj, że oczyszczacz powietrza to nie odkurzacz. Nie przyciąga do siebie kurzu, a jedynie wychwytuje z powietrza drobinki, które jeszcze nie osiadły na powierzchni.