Gdy pragniesz oddychać czystym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń, wilgoci, pyłków oraz nieprzyjemnych zapachów, zainwestuj koniecznie w rekuperację. I nie ma znaczenia, czy myślisz o budynku mieszkalnym, o przemysłowym czy o usługowym. Ważne, że pragniesz działać w duchu ekologii – nowocześnie, zarazem skutecznie. Tym sposobem stawiasz również na rozwiązanie energooszczędne, pozwalające odzyskiwać ciepło oraz korzystać z niego w chłodniejsze dni. Oszczędność na ogrzewaniu gwarantowana.
Jak wygląda montaż rekuperacji? Co trzeba o nim wiedzieć?
Ze względu na wymagania techniczne oraz sposób pracy rekuperatora, musi on znajdować się ponad wentylowaną przestrzenią. W przypadku domów jest to poddasze z wydzieloną strefą gospodarczą. Obiekty przemysłowe muszą mieć z kolei wydzielone pomieszczenie, które spełnia szereg warunków.
Rekuperator musi być zamontowany w pomieszczeniu suchym i zadaszonym. W dodatku temperatury panujące w środku muszą być dodatnie. Trzeba zatem poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie miejsca, dbając przy okazji o wolną przestrzeń niezbędną do późniejszych prac serwisowych i przeglądów. Musi być też odpowiednio dużo miejsca do przeprowadzenia montażu rekuperacji. Niczego nie robimy na styk ani na siłę.
Wprawdzie nowoczesny rekuperator generuje niewiele hałasu, warto jednak ulokować go z dala od sypialni albo miejsc służących do odpoczynku i rekreacji.
Przygotowanie projektu wentylacji z rekuperacją
Szczegółowe wymagania dotyczące montażu rekuperatora, wraz z całą niezbędną instalacją, znajduje się w dokumentacji techniczno-rurowej. Ta z kolei załączana jest każdorazowo do urządzenia. Mamy więc komplet wiedzy, na której bazujemy i z której korzystamy.
Zanim przystąpimy do montowania rekuperatora, upewniamy się, czy przewidziane do tego celu miejsce spełnia wymogi techniczne. Trzeba m.in. wymierzyć, czy znajdzie się na tyle miejsca, aby swobodnie wyciągnąć wymiennik ciepła z obudowy.
Zaraz potem należy wyznaczyć przebieg instalacji wentylacyjnej, czyli tych elementów, którymi transportowane jest powietrze. Mamy więc kanały nawiewne oraz kanały wywiewne. Kierunek przepływu powietrza to z kolei domena wentylatorów rekuperatora.
Poprawne ułożenie instalacji
Średnica stalowych kanałów wentylacyjnych ma fundamentalne znaczenie dla skuteczności działania instalacji. Poprawnie dobrane zapewniają oczekiwaną wydajność, jak również przyjazny mikroklimat. Natomiast w przypadku kanałów wentylacyjnych z tworzywa sztucznego ważniejsza jest ilość przewodów, ponieważ to ona definiuje ilość powietrza.
Samo ułożenie kanałów wymaga optymalnego rozłożenia poszczególnych elementów w przestrzeni budynku. Tylko w ten sposób unikniemy stref słabo wentylowanych, a każde z pomieszczeń będzie odznaczać się powietrzem o równie dobrych parametrach.
Częstą praktyką jest maskowanie kanałów wentylacyjnych. Ma to na celu zachowanie estetyki wystroju i aranżacji, co ma pełne uzasadnienie zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i tych usługowych. Sklepy, restauracje, kawiarnie i hotele są dużo przyjemniejsze dla oka, jeśli nie widać w nich rur, prawda?
Wybór oraz montaż rekuperatora
Powietrze wędruje kanałami wentylacyjnymi niczym krew w krwiobiegu, dostarczając czyste tchnienie. To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła. W niej następuje odbiór ciepła oraz jego zwrot do pomieszczeń. Latem może z kolei pomijać proces zwrotu, obniżając temperaturę do przyjemniejszego poziomu.
Nie montujesz jednak pierwszego-lepszego rekuperatora, który Ci się spodoba. Zanim to urządzenie znajdzie się u Ciebie, niezbędne są wyliczenia dotyczące zapotrzebowania budynku na powietrze. To z kolei pozwala wybrać rekuperator o odpowiednio dużej mocy. Zbyt słaby nie będzie wydajny, za to będzie głośny. Zbyt mocny stanie się zakupem przepłaconym i nietrafionym.
Kwestie płynące z poprawnego montażu rekuperacji
Prawidłowo poprowadzona instalacja daje komfort, jakiego oczekujesz i jakiego wymagasz. Co więcej, wszystko działa niezawodnie, a przy tym cicho. Ty z kolei uwalniasz się od konieczności otwierania okien, zachowując dostęp do świeżego powietrza przez całą dobę. Jednocześnie regularny serwis urządzeń przekłada się na dłuższą żywotność wszystkich jego elementów.
Czystsze powietrze bez grzybów i bakterii
Co robisz, by wpuścić do wnętrza trochę świeżego powietrza? Najpewniej otwierasz okno, bo tak jest najłatwiej. Tymczasem to, co wpada do środka, pełne jest nieraz zanieczyszczeń, dymu, alergenów i przebogatego świata mikroflory, który utrudnia życie alergikom.
Tak jednak być nie musi. Poprawie zamontowana rekuperacja uwalnia powietrze od wszelkich zawieszonych w nim pyłów, utrzymując przy okazji wilgotność na najprzyjemniejszym dla nas poziomie. I dzieje się to automatycznie – wystarczy raz zaprogramować instalację.
Oszczędność na ogrzewaniu
W każdym metrze sześciennym powietrza kryje się pewna ilość energii cieplnej. Samo wentylowanie pomieszczeń wiąże się ze stratą tej energii. Wyrzucaniem jej poza budynek. Tymczasem rekuperacja odbiera darmową przecież energię, redukując te straty. Pomyśl, jak dużo możesz dzięki temu oszczędzić i jak bardzo odetchnie Twój portfel.