Chcesz utrzymać temperaturę w mieszkaniu na stałym poziomie? Zależy Ci, by powietrze było czyste, wolne od zanieczyszczeń, alergenów i pyłków? Pragniesz zapewnić wszystkim domownikom optymalne warunki, choćbyście różnili się co lubianych temperatur? Jeśli choć jedna odpowiedź brzmi TAK, zainwestuj w klimatyzację do mieszkania. Dowiedz się, jakie warunki powinna spełniać, by zapewniać komfort termiczny.
ABC klimatyzacji do mieszkania
Przede wszystkim weź pod uwagę orientację mieszkania. Jeśli przez większość dnia mieszkanie wystawione jest na emisję światła słonecznego, to siłą rzeczy wnętrze będzie się bardziej nagrzewać – szczególnie latem. Z kolei pomieszczenia wycelowane na północ i zachód przyjmują znacznie mniej ciepła z zewnątrz.
Równie ważna jest ilość okien oraz ich wielkość. W następnym kroku weź pod uwagę wielkość mieszkania (metry kwadratowe), jak również otwartość przestrzeni. Do tego dodaj wysokość pomieszczeń. Wtedy możesz określić stopień cyrkulacji powietrza i moc klimatyzatorów. A jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zdaj się na nas.
Co do kawalerki? Co do M3? Co do apartamentu?
W małych przestrzeniach, czyli w kawalerkach, instalacja klimatyzacyjna jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana. Ponieważ powierzchnia kawalerek nie przekracza najczęściej 35 m2, jedna jednostka wewnętrzna załatwi sprawę. Może to być jednostka naścienna albo przypodłogowa. Jednak najprostszym rozwiązaniem, wymagającym najmniej fatygi, jest klimatyzator przenośny.
W przypadku większych mieszkań, trzeba zainwestować w kilka jednostek wewnętrznych, aby zapewnić niezależne chłodzenie / grzanie we wszystkich pomieszczeniach. Zyskujesz tym samym możliwość niezależnego sterowania każdą z jednostek. W takich mieszkaniach sprawdzają się modele naścienne oraz przypodłogowe, lecz dobrym rozwiązaniem jest także klimatyzacja kanałowa.
Natomiast apartamenty, czyli przestrzenie luksusowe, potrzebują rozwiązań o najwyższej jakości. Dlatego do nich rekomendujemy klimatyzację kanałową – niezwykle cichą, dyskretną, najbardziej estetyczną. Gdy zamieszkujesz tego typu wnętrza, nie wahaj się inwestować w ten rodzaj klimatyzacji.
Mieszkańcy i ich preferencje. Wszystkie są ważne
Pokój będący sypialnią powinien być chłodniejszy od pozostałych, a temperatura w nim panująca powinna oscylować w granicach 19°C. Tyle, zdaniem specjalistów, zapewnia najlepsze warunki do spania.
Osoby starsze, u których krążenie nie jest już takie, jak kiedyś, lubią z kolei przebywać w cieple. Pokój babci lub dziadka może więc być mocniej dogrzany. Natomiast nastolatek, zmienny z natury i skory do buntu, niech sam ustawia temperaturę oraz siłę nawiewu. Ważne, że każdy ma zapewniony komfort termiczny.
Kwestie ważne dla klimatyzacji do mieszkania
Na pierwszym miejscu jest filtrowanie powietrza. Jest ono ważne o każdej porze roku. Oczyszczanie ważne jest w sezonie grzewczym, bo wtedy w miastach powszechnie występuje smog. Klimatyzacja do mieszkania z wbudowanym filtrem zatrzyma zanieczyszczenia, zapewniając rześkie powietrze bez otwierania okien.
Latem i wiosną filtry zneutralizują z kolei pyłki roślin i inne alergeny zawieszone w powietrzu. Mieszkanie stanie się miejscem wolnym od tego typu utrapień. Przy wysokiej wilgotności klimatyzator osuszy powietrze, a jeśli zajdzie potrzeba, nawilży je.
Głośność pracy i wydajność
Kupując klimatyzację do mieszkania, zwróć uwagę na poziom głośności pracy. Poza tym sprawdź dostępność trybu automatycznego, który ma zadanie utrzymać panujące warunki. Wydajność dopasuj rzecz jasna do powierzchni pokoju, by nie kupić zbyt słabej jednostki (będzie niewydolna) albo za mocnej (zużyje więcej energii, niż wymaga tego pokój). Pamiętaj, że w naszej ofercie znajdują się klimatyzacje o bardzo wysokiej sprawności energetycznej (nawet A+++).
Wzornictwo oraz estetyka
Bogaty wachlarz modeli sprawi, że dopasujesz design jednostki wewnętrznej do wystroju mieszkania i stylu aranżacji wnętrza. Minimalistyczne wzornictwo znakomicie komponuje się ze współczesnymi trendami, stając się ich częścią. Integralną częścią.