Klimatyzacja, czyli pompa ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła powietrze-powietrze powstały z myślą o sprawnej regulacji temperatury w domach. Mają za zadanie chłodzić wnętrza latem i ogrzewać je zimą. Posiadają małe wymagania techniczne, a ich cena jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi typami pomp ciepła. Instalacje nie służą do podgrzewania wody, za to na rynku dostępne są systemu typu all-in-one, dzięki którym możesz połączyć przygotowanie ciepłej wody użytkowej z komfortem termicznym domowników.

Klimatyzator jako pompa ciepła

Proste i skuteczne działanie pompy ciepła powietrze-powietrze

Omawiana instalacja, jak sama jej nazwa wskazuje, wykorzystuje powietrze do transportu ciepła. Podczas pracy pompa pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do wnętrza budynku. W okresie letnim, kiedy używasz pompy do schładzania cały proces działa odwrotnie.

Pompa pobiera ciepło z mieszkania i przekazuje je do zewnątrz, aby w Twoim domu panowały komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Właśnie dlatego instalacja wygląda jak klimatyzacja i składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, którą możesz zamontować bezpośrednio na ścianie budynku, w ogrodzie lub na balkonie.

Ekologicznie i ekonomiczne

Z pompą ciepła powietrze-powietrze możesz liczyć na niższe rachunki, przy takim samym komforcie, jakie dają tradycyjne rozwiązania. Nowoczesne instalacje posiadają klasę efektywności energetycznej nawet A+++, co przekłada się na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie i znaczne ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Jeśli wpływ na środowisko jest dla Ciebie ważny, to pamiętaj, że niektóre pompy ciepła oferują aż 80-procentowe czerpanie energii z powietrza i tylko 20-procentowe zużycie energii elektrycznej.

Łatwe sterowanie zdalne

Od nowoczesnych instalacji wymaga się nowoczesnych rozwiązań. Takich, które ułatwiają życie. Pompy ciepłą powietrze-powietrze nie stanowią kwestii żadnego wyjątku. Wyposażone są w system, który umożliwia sterowanie zdalne. Wpływasz więc na temperaturę powietrza nie wchodząc do pokoju, a nawet będąc poza domem. Dedykowane aplikacje łatwo i intuicyjnie przeprowadzą Cię przez proces zmian temperatury i mocy urządzenia. Kilka kliknięć i gotowe.

Czy można grzać klimatyzatorem

Wygodny montaż

Zmiana sposobu ogrzewania nie powinna być uciążliwa i właśnie dlatego proces instalacji pompy ciepła jest bardzo łatwy i intuicyjny. Nie musisz myśleć o odwiertach, jak w przypadku instalacji gruntowych, ani zastanawiać się nad instalacją odprowadzającą wodę, co ma miejsce w przypadku pomp wodnych. Do tego jedna jednostka zewnętrzna może obsłużyć nawet do pięciu podłączeń wewnętrznych, które ogrzeją i schłodzą różne pomieszczenia (system multisplit).

Jednostka, która współgra z otoczeniem

Przewagą jednostek ciepła powietrze-powietrze nad standardowymi typami ogrzewania jest ich wygląd. Stare instalacje ogrzewania elektrycznego nie cieszą oczu, a jedyne czego pragniesz, to zakryć je tak, aby nikt nie musiał więcej na nie patrzeć. Z pompami ciepła jest zdecydowanie inaczej.

Jednostki naścienne

System sterowania klimatem wiszący na ścianie nie musi i nie jest toporny. Jednostki naścienne są eleganckie, a do wyboru otrzymujesz wiele kolorów i kształtów, z których bez problemu wybierzesz odpowiedni do swojego domu i panującego w nim stylu. Możesz liczyć na jakość połączoną z designem.

Jednostki przypodłogowe

Masz sentyment do tradycyjnych rozwiązań i trudno Ci się z nimi rozstać? Jeśli wybierzesz jednostki przypodłogowe. Możesz liczyć na gładką konstrukcję, która wyglądem przypomina klasyczny grzejnik. Jest jednak znacznie nowocześniejsza, a delikatne opływowe linie świetnie współgrają z nowoczesnym wystrojem.

Jednostki kanałowe

Najbardziej dyskretne rozwiązanie, które trudno zauważyć – tak można opisać jednostki kanałowe. Do ich instalacji możesz wykorzystać podwieszany sufit, a jedynym widocznym elementem w pomieszczeniu będą kratki nawiewów.

Zanim zakupisz pompę ciepła

Zastanów się jaki typ jednostki wewnętrznej będzie odpowiedni dla Twojego domu. Zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie instalacji w pomieszczeniach i pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji ciepłego powietrza. Nawiew powietrza nie powinien przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Decydując się na instalację, pamiętaj, aby ta nie znajdowała się blisko miejsc wypoczynku.

Lokalizacja jednostki zewnętrznej

Odpoczynek po długim i wymagającym dniu we własnym domu jest nieoceniony. Montując jednostkę zewnętrzną, zwróć uwagę, aby ta nie znajdowała się blisko okna Twojej sypialni czy biura, w którym musisz być skupiony na 100%. Agregat generuje hałas, który jest związany z przepływem powietrza i może być uciążliwy, jeśli cenisz sobie ciszę i spokój.

DO GÓRY