Podjęcie decyzji o wentylacji mechanicznej powoduje, że w głowie zainteresowanego pojawia się wiele pytań. Jednym z nich jest zapewne: jaki rekuperator wybrać, aby dbał o powietrze w moim domu? Chcemy Ci pomóc podejmować najlepsze decyzje. Właśnie dlatego postanowiliśmy wskazać Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze instalacji oraz jakie dodatkowe wyposażenie na pewno Ci się przyda.
Miejsce montażu rekuperatora
Decydując się na rekuperator, zwróć uwagę na miejsce, w którym zostanie zamontowany. Jedną z najczęściej wybieranych przestrzeni jest poddasze. Sprawdź, czy jest dobrze zaizolowane i ocieplone. To bardzo ważna kwestia, bowiem każdy z rodzajów wymienników ciepła w innej temperaturze będzie miał problem ze szronieniem, które może wpływać negatywnie na przepływ powietrza.
Jeśli więc w pomieszczeniu z rekuperatorem temperatura może osiągać zimą wartość zbliżoną do temperatury na zewnątrz, to warto zainteresować się wymiennikami przeciwprądowymi i obrotowymi. One najlepiej radzą sobie ze sprawnym działaniem w niskich temperaturach.
Ochrona przed szronieniem
Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić rekuperatorowi dodatniej temperatury w jego otoczeniu, zainwestuj w taką jednostkę, która ma system chroniący wymiennik przed szronieniem. Układ antyzamrożeniowy nie pozwala na wstrzymanie pracy wentylatorów dzięki zamontowanej na rekuperator nagrzewnicy.
W wysokiej klasie rekuperatorów nagrzewnice są energooszczędne, a wszystko dlatego, że załączają się impulsowo. Kiedy czujnik w rekuperatorze wskaże odpowiedni poziom temperatury zewnętrznej, wówczas układ antyzamrożeniowy zaczyna działać, aby nie doprowadzić do zaszronienia i spowolnienia działania jednostki.
Wydajność rekuperatora
Wydajność rekuperatora to jedna z kluczowych cech, która musi zostać określona na samym początku. Unijne wytyczne jasno określają, że nawiewane powietrze powinno mieścić się w przedziale 20-30 m³/h na każdego mieszkańca, ale z uwzględnieniem każdej sypialni i pokoju dziennego. Taka sama ilość powietrza powinna zostać usunięta z pomieszczeń zanieczyszczonych i mokrych, czyli toalety, kuchni, łazienki. Tylko w taki sposób możesz liczyć na prawidłową wymianę powietrza na nowe i świeże.
Często stosowaną praktyką jest dobór centrali w taki sposób, aby pracowała na 70% swoich możliwości. Dlaczego? Na pewno będzie pracować ciszej, zużyje mniej prądu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze masz zapas mocy, który możesz wykorzystać, gdy np. powiększy Ci się rodzina lub odwiedzą Cię goście.
Sprawność, czyli poziom odzysku ciepła
Ciepło, które wydostaje się z mieszkania wraz ze zużytym i zanieczyszczonym powietrzem wcale nie musi być bezpowrotnie tracone. Wysokiej klasy rekuperator może pochwalić się jego odzyskiem nawet na poziomie 85%. Ta cecha rekuperatora jest niezwykle istotna podczas wyboru jednostki. Powracające do mieszkania ciepło ogrzewa pomieszczenia, a Twoje rachunki za ogrzewanie nie wzrastają znacznie w chłodniejszym okresie.
Dostatecznie mocne wentylatory
Rekuperator powinien być wyposażony w trwałe, solidnie wykonane i energooszczędne wentylatory. Wszystko dlatego, że instalacja pracuje 24h/dobę i przez 7 dni w tygodniu. Wentylatory zasilane prądem stałym to najnowocześniejsze i najlepsze rozwiązanie. Zużywają mniej prądu, są trwalsze i cichsze niż wentylatory zasilane prądem zmiennym.
Wygodne sterowanie
Wygodna obsługa systemu rekuperacji to taka, o której nie musisz pamiętać codziennie. Rekuperator powinien być tak zaprogramowany, aby jego codzienna obsługa nie była konieczna. Dobrze, jeśli wyposażony jest w sterownik elektroniczny z funkcją programowania tygodniowego. Poza tym z jego pomocą powinieneś móc ustawić pracę wentylatorów i odczytać temperaturę. Wszystkie te opcje są bardzo istotne, gdyż nie wymuszają na Tobie stałego sprawdzania pracy rekuperatora i podstawowych parametrów w domu.
Bypass w centrali wentylacyjnej
Jeśli chcesz, aby rekuperacja nie odzyskiwała ciepła w upalne dni i nie dogrzewała domu latem, pamiętaj o zamontowaniu w centrali wentylacyjnej tzw. bypassu. To dodatkowy kanał wentylacyjny, z którym możliwe jest pominięcie etapu odzysku ciepła.
Rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas letnich nocy, kiedy chcesz, aby wymieniane powietrze było chłodniejsze i tym samym przyjemniejsze dla domowników. W wielu rekuperatorach bypass załącza się automatycznie. Wystarczy ustawić temperaturę, po której przekroczeniu, ogrzane powietrze zostanie całkowicie wywiane z pomieszczenia.