Ponieważ pompy ciepła pojawiają się w coraz większej ilości budynków, rośnie popyt na usługi ludzi, którzy zajmują się ich instalowaniem. Ktoś taki musi rozumieć specyfikę działania tego typu urządzeń, mieć wiedzę jak funkcjonują poszczególne elementy układu, posiadać doświadczenie oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by wybrać dobrego instalatora pompy ciepła.
Uprawnienia i certyfikaty są niezbędne
Pompa ciepła to nie jest drukarka, do podłączenia której wystarczy jeden, góra dwa przewody i obejrzany tutorial w serwisie wideo. W tym urządzeniu obok elektryki funkcjonuje również hydraulika, a w pompach typu split również czynnik chłodniczy. Niezbędna jest zatem wiedza z więcej niż jednej dziedziny. Co więcej, zgodnie z wymogami ustawy o OZE każdy instalator musi posiadać certyfikat instalatora OZE, czyli uprawnienia przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Ów dokument wydawany jest z kolei po uprzednim poświadczeniu odpowiedniego wykształcenia, bądź posiadaniu doświadczenia zawodowego, potwierdzonego dokumentami. Na tym nie koniec, wymagany są także szkolenie oraz zdany egzamin. Nie wystarczą zatem umiejętności nabyte w trakcie montażu pieców CO – pompa ciepła wymaga szerszego spojrzenia, jak również bardziej rozległej wiedzy.
Instalator pompy ciepła powinien też dysponować uprawnieniami elektrycznymi (uprawnienia SEP), wymaganymi m.in. na etapie podłączania instalacji do zasilania. Warto także zapytać o autoryzację producenta, czyli dokument wydawany po szkoleniu odbytym pod okiem wykwalifikowanych serwisantów.
W Kliwent każdy z instalatorów posiada niezbędne dokumenty – zarówno te wydawane przez UDT, jak i przez producenta. Jesteśmy przecież autoryzowanym sprzedawcą marki Daikin.
Zweryfikuj wiedzę branżową
Jeśli wciąż nie masz pewności, czy dany instalator pompy ciepła spełnia wymogi nakładane przez prawo, możesz mu zadać kilka pytań. Spróbuj na przykład dowiedzieć się, czy uprawnienia f-gazowe potrzebne są przy montażu każdej pompy ciepła. Prawidłowa odpowiedź brzmi – nie. Tzw. ustawa f-gazowa dokładnie określa, że te uprawnienia niezbędne są tylko w przypadku instalacji z pompami ciepła typu split.
One wykorzystują do pracy czynniki chłodnicze klasyfikowane jako gazy cieplarniane (wspomniane f-gazy), dlatego osoby, które zajmują się systemami split, muszą okazać certyfikat. Dokument ten stanowi także podstawę serwisowania pomp ciepła i przeprowadzania próby szczelności układu.
Natomiast pompy ciepła typu monoblok nie wymagają już takich uprawnień, stanowią bowiem szczelny, hermetycznie zamknięty układ. Wszelkie próby szczelności wykonano już w fabryce. Instalator ma za zadanie podłączyć ją do systemu grzewczego w domu oraz do zasilania.
Nie wahaj się również zadawać pytania o wymogi techniczne stawiane przez producentów. To pozwoli Ci określić, jak bardzo kompetentny jest instalator.
Wymagaj doświadczenia
Kto zamontował 10 pomp ciepła w różnych budynkach ma więcej doświadczenia od tego, kto ma na koncie tylko jedną. Szkolenia wraz ze zdobytą tam wiedzą stanowią jedynie preludium do prawdziwych problemów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć instalatorom. Nie wszystkie instalacje zakładane są w nowych domach. Praktyka pokazuje, że sporą część zleceń stanowi modernizacja starego systemu grzewczego. To prowadzi z kolei do spotkania z instalacją nie zawsze wykonywaną zgodnie z zaleceniami, lecz swego rodzaju interpretację przepisów i dobrych praktyk.
Na barkach instalatora spoczywa tym samym ogromna odpowiedzialność – jego praca bezpośrednio rzutuje na koszty eksploatacji oraz odpowiednie dogrzanie przestrzeni mieszkalnej. Nie bez znaczenia jest przy tym projekt, bo nawet bezbłędnie zamontowana, lecz źle dobrana pompa ciepła, nie zapewni komfortu grzewczego.
Gwarancja i serwis. Na co zwrócić uwagę?
Zakup i montaż pompy ciepła to jedno. Odrębną kwestią jest późniejsze wsparcie w zakresie wsparcia technicznego oraz serwisu. Należy więc ustalić, czy gwarancję świadczy producent, czy może instalator pompy ciepła, przy czym producent może świadczyć usługę gwarancyjną poprzez instalatora. To bardzo wygodna forma, dzięki której masz pewność, że serwisant posiada niezbędne uprawnienia oraz dostęp do części zamiennych.
Kluczowe jest również pytanie o warunki gwarancji – szczególnie tej wydłużonej, oferowanej na wiele lat. Może się okazać, że gwarantem jest nie producent, lecz wyłącznie instalator. W każdym jednak przypadku wymagane są uprawnienia, które jednoznacznie wskazują, że montaż pompy ciepła został przeprowadzony przez kompetentnego instalatora.
Weryfikacja wykonawcy – sprawdź oceny i referencje
Weryfikacji instalatora pompy ciepła dokonasz na kilka sposobów. Pierwszym, najprostszym, są oceny przy wizytówce Google. Jeśli firma wykonuje swą pracę rzetelnie, ma zadowolonych klientów i dba o swą reputację, prosi klientów o opinię oraz ocenę jakości przeprowadzonych prac. Klienci usatysfakcjonowani chętnie wyrażą się w pozytywnych słowach, być może dołączą też zdjęcia wskazujące na estetyczne podejście.
Kolejna metoda polega na odwiedzeniu strony internetowej, gdzie zwykle znajduje się podstrona z referencjami, zdjęciami i dłuższym opisem inwestycji. Jeśli wiesz, że inwestycja znajduje się niedaleko, warto udać się na miejsce, zamienić kilka słów z inwestorem (właścicielem domu), poprosić o możliwość zerknięcia na instalację. Rekomendacja udzielona w cztery oczy to czyste złoto.
Uprawnienia i certyfikaty instalatorów Kliwent
Z dumą oznajmiamy, że nasi instalatorzy posiadają certyfikaty EUCERT – Europejskiego Systemu Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła. Każdy z nich przeszedł 40-godzinne szkolenie teoretyczno-praktyczne, jak również zdał egzamin potwierdzający wysokie kwalifikacje: niezbędną wiedzę oraz jakość świadczonych usług. Posiadanie certyfikatu EUCERT sprawia, że instalator wpisywany jest do europejskiej bazy certyfikowanych instalatorów pomp ciepła.
Wybierając nasze pompy ciepła, masz pewność, że zostaną zamontowane przez specjalistów najwyższej klasy.