Etapy montażu pompy ciepła

Fachowo zamontowana pompa ciepła to gwarancja nie tylko ciepła wypełniającego przestrzeń, lecz również ciepłej wody dla całej rodziny. Poznaj wszystkie etapy montażu pompy ciepła i dowiedz się, jak wygląda profesjonalna instalacja.

Jak wybrać instalatora pomp ciepła

Pamiętaj, że Kliwent jest jedną z niewielu firm w obrębie województwa, która działa również jako Autoryzowany Serwis Fabryczny Daikin. Jesteśmy samowystarczalni i nie musimy zgłaszać uruchomienia producentowi. Skracając proces, robimy to sami w dniu zakończenia instalacji. Wszystko dla Twojej wygody.

Montaż pompy w nowym i modernizowanym domu

W przypadku nowego domu montaż pompy ciepła jest oczywiście znacznie prostszy. Można tu już na etapie projektowania uwzględnić każdy element instalacji. Musisz przy tym pamiętać o stosownej termoizolacji oraz instalacji grzewczej z odpowiednimi przekrojami rur. To bardzo ważne, ponieważ tylko dom spełniający standardy budownictwa energooszczędnego pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał jaki drzemie w pompie ciepła. Do tego znacznie łatwiej skorzystać z niskotemperaturowych systemów ogrzewania podłogowego oraz dobrać moc urządzenia do powierzchni.

W istniejącym już budynku montaż pompy ciepła jest jak najbardziej możliwy i nie ma tu właściwie ograniczeń co do typu pompy ciepła. Oczywiście zagospodarowany już teren wokół działki często zniechęca do prac ziemnych, przez co najchętniej wybieranymi pompami do istniejących domów są powietrzne pompy ciepła, które wyprzedzają gruntowe.

Aby pompa ciepła mogła dawać tyle samo korzyści w starym, jak i w nowym budynku konieczne jest wykonanie kilku kroków, które ograniczą straty ciepła. Takie działania obejmują:

  • zaizolowanie stropu lub dachu, jeśli poddasze nie jest użytkowe;
  • ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych;
  • montaż wentylacji mechanicznej (rekuperacji);
  • wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych na nowe.

Może okazać się, że modernizacji będzie wymagał również system grzewczy. Jeśli zechcesz korzystać z niskotemperaturowej pompy ciepła o najlepszym potencjale współpracy z ogrzewaniem płaszczyznowym (tzw. podłogówką), koszty inwestycji mogą być naprawdę wysokie. Konieczne będzie wówczas przeprowadzenie generalnego remontu, jak i wymiana posadzek.

co składa się na montaż pompy ciepła

Jeśli w modernizowanym budynku masz stare, żeliwne grzejniki i nie chcesz z nich rezygnować, to potrzebujesz wysokotemperaturowej pompy ciepła. Takie instalacje świetnie współpracują ze starym ogrzewaniem w domu.

Jak krok po kroku zamontować pompę ciepła?

Poprawny i zgodny z wymogami technicznymi montaż pompy ciepła jest niezwykle istotny. Przede wszystkim dlatego, że tylko taka instalacja pozwala ekonomicznie eksploatować pompę. Istotna jest zatem instalacja pompy przez doświadczoną firmę.

Jeśli zdecydowałeś się na powietrzną pompę, montaż jest stosunkowy prosty i gdyż nie wymaga skomplikowanych, czasochłonnych odwiertów. Co innego w przypadku gruntowej pompy, której montaż jest dłuższy właśnie ze względu na instalację wymiennika gruntowego, co z kolei wiąże się z uzyskaniem zezwoleń.

Aby pompa mogła działać sprawnie, jej montaż należy podzielić na kilka etapów.

Etap 1: projekt instalacji

Odpowiednio wykonany projekt instalacji to klucz do sukcesu. Tylko dzięki niemu możesz mieć pewność, że system jest dopasowany zarówno do potrzeb budynku, jak i Twoich. System ogrzewania wyposażony w pompę ciepła najczęściej składa się z dwóch etapów, do których zalicza się:

  1. Projekt instalacji ogrzewania podłogowego – który najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi pompami ciepła. Jego instalacja to wiele korzyści, do których można zaliczyć: wysoki komfort cieplny, redukcja kosztów eksploatacyjnych oraz wygoda. Poza tym z czysto estetycznych względów przy ogrzewaniu podłogowym możliwości aranżacyjne są niczym nieograniczone, a Twoja przestrzeń może być urządzona w dowolnym stylu.
  2. Projekt instalacji pompy ciepła w oparciu o obliczenia zapotrzebowania energii cieplnej budynku – taki projekt wykonuje się, biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną, która zależna jest od lokalizacji domu, oraz powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Poza tym ważny jest również współczynnik przenikania ciepła przez przegrody termiczne.

Etap 2: dobranie pompy ciepła

Odpowiednio dobrana pompa ciepła zapewni Ci komfort termiczny. Wybór właściwej instalacji może być trudny, tym bardziej, jeśli na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanych parametrach. Dlatego, zanim kupisz pompę i powierzysz jej montaż fachowcom, zwróć uwagę na:

  • Typ i wielkość pompy ciepła, na którą wpływ ma rodzaj dolnego źródła oraz parametry pracy, jakich wymaga Twój dom – dolne źródło powinno być dobrane pod konkretny typ budownictwa oraz zasoby działki, na której dom się znajduje. Tylko w ten sposób możesz liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Do wyboru masz gruntowe, wodne lub powietrzne rodzaje pomp;
  • Właściwą moc pompy ciepła – cała instalacja będzie energooszczędna i ekonomiczna, tylko jeśli prawidłowo dobierzesz zarówno dolne, jak i górne źródło. Parametry i moc poszczególnych podzespołów muszą być odpowiednio dopasowane, aby pompa mogła cieszyć się mniejszą awaryjnością i dłuższą żywotnością;
  • Odpowiednie miejsce dla pompy ciepła – instalacja, która znajduje się w budynku, jest mniej więcej wielkości lodówki. Ze względu na swój charakter pracy może znajdować się w każdym pomieszczeniu. Jeśli wyodrębnisz dla niej kotłownię, to pomieszczenie może służyć również jako pralnia i suszarnia, gdyż pompa ciepła nie brudzi otoczenia, jak tradycyjne kotły;
  • Instalację grzewczą – najlepszym rozwiązaniem jest wybór niskotemperaturowej pompy ciepła, która świetnie współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym. Najpopularniejsze rozwiązanie to połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym;
  • Zapotrzebowanie na moc cieplną budynku – tylko jeśli Twój dom będzie spełniać standardy budownictwa energooszczędnego, korzystanie z instalacji ekologicznego ma sens i jest całkowicie uzasadnione;
  • Dobór systemu pracy pompy – czyli biwalentny, monowalentny lub monoenergetyczny;
  • Dobór właściwych elementów peryferyjnych.

Etap 3: miejsce montażu pompy ciepła

W przypadku jednostki zewnętrznej najważniejsze informacje, o jakich warto pamiętać, zanim zechcesz zamontować pompę to:

  • Odległość pompy od ściany budynku nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Tylko w ten sposób zapewnisz swobodny przepływ powietrza;
  • Jeśli wybierzesz powietrzną pompę ciepła typu split, jej jednostka zewnętrzna powinna być jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Najczęściej mogą to być odległości pomiędzy 10 a 27 m. O maksymalnej odległości informuje również producent wybranej pompy;
  • Niewielkie pompy o niskiej wadze możesz zamontować na ścianie domu. W przypadku większych instalacji warto postawić pompę na betonowym cokole lub konstrukcji wsporczej. Pamiętaj jedynie, aby wysokość od poziomu gruntu do pompy ciepła wynosiła minimum 40 cm. Zabezpiecz pompę przed opadami śniegu, aby w okresie zimowym nie doszło do awarii wentylatora pompy ciepła;
  • Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana nie mniej niż 30 cm nad podłożem, aby zapewnić odpowiedni odpływ kondensatu. Warto postawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, co pozwoli na jej najefektywniejszą pracę i skrócenie czasu, jaki jest potrzebny na odmrożenie parownika;
  • Umiejscowienie pompy minimum 3 metry od ciągu komunikacyjnego (np. podjazdu do garażu). Dzięki temu unikniesz obladzania;
  • Zadbanie o odpowiednią wsiąkliwość podłoża. Możesz to zrobić, wypełniając go żwirem lub wprowadzając w grunt pionowe rury.

Jeśli wybierzesz powietrzną pompę ciepła, to pamiętaj, że jej jednostka wewnętrzna powinna być zainstalowana na ścianie budynku, przy której będzie znajdować się jednostka zewnętrzna. Bardzo ważne, aby pomieszczenie było suche, gdzie wilgotność nie przekracza 70%. Do tego temperatura takiego miejsca nie powinna spadać poniżej zera i nie być większa niż 35° C. Zainstaluj jednostkę tak, aby dostęp do sterownika był prosty, co ułatwi przeprowadzenie prac serwisowych.

Etap 4: formalności urzędowe

W przypadku powietrznych pomp ciepła urzędy nie wymagają od Ciebie żadnych formalności. Są jednak wyjątki, które odnoszą się do montażu i tyczą:

  • Powietrznej pompy ciepła typu split, której pojemność układu chłodniczego wynosi ponad 5 kg ekwiwalentu CO2. Wówczas urządzenie należy zarejestrować w CRO, czyli założyć kartę produktu i dokonywać regularnych kontroli szczelności, które może wykonywać jedynie certyfikowany instalator. Sam montaż tego rodzaju pompy również musi zostać powierzony odpowiedniej ekipie z uprawnieniami F-gazowymi.
Doradztwo jaką pompę ciepła wybrać monoblok czy split

Pompa ciepła typu monoblok nie wymaga, aby instalator posiadał uprawnienia f-gazowe. Ten rodzaj pompy nie wymaga również rejestracji.

Musisz pamiętać, że zarówno w przypadku gruntowej, jak i powietrznej pompy ciepła konieczne jest uzyskanie zgody na ich montaż, jeśli znajdują się na obszarze Natura 2000 lub są na terenie i w budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków.

Jeśli zdecydowałeś się na montaż gruntowej pompy ciepła, to pamiętaj, że w przypadku:

  • wymiennika pionowego musisz przedstawić staroście plan robót geologicznych, co wynika z przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze z dnia 9 czerwca 2011 r. Wówczas, jeśli do 30 dni od złożenia projektu nie wniesie on żadnych zastrzeżeń, możesz przystąpić do zakładania urządzenia. Mimo to musisz pamiętać, aby dwa tygodnie przed terminem realizacji projektu zgłosić ten fakt organowi administracji geologicznej, prezydentowi, burmistrzowi lub wójtowi oraz organowi nadzoru górniczego. Kiedy już instalacja pompy dobiegnie końca, to w terminie do 6 miesięcy musisz przekazać organowi administracji geologicznej tzw.: Dokumentację prac geologicznych wykonanych w celu wykorzystania ciepła ziemi.
  • wymiennika poziomego nie musisz mieć żadnych pozwoleń, gdyż ten rodzaj instalacji nie podlega regulacjom prawnym. Mimo wszystko warto przed rozpoczęciem prac uzyskać stosowne informacje w starostwie powiatowym.

Etap 5: montaż pompy wraz z pozostałymi urządzeniami

Montaż powietrznej pompy ciepła jest stosunkowo prosty. Schody zaczynają się, gdy zdecydujesz się na jego gruntowy odpowiednik. Ten rodzaj instalacji wymaga znacznie więcej planowania i jest bardziej skomplikowany. Gdy pompa znajduje się już we właściwym miejscu, musi zostać połączona z buforem, armaturą hydrauliczną i zasobnikiem c.w.u. To właśnie ten etap prac jest najbardziej czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy.

Powietrzna pompa ciepła może jest łatwiejsza w montażu, ale za to wymaga przeprowadzenia testu szczelności połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną. Wykorzystuje się w tym celu azot, który jest gazem obojętnym. Taka próba szczelności powinna zostać wykonana według zaleceń gwarancyjnych producenta. Konieczne jest jednak, aby trwała nie krócej niż 40 minut. Całego procesu nie powinno się skracać, gdyż tylko wtedy masz pewność, że cała instalacja została poprawnie zamontowana. Poza tym azot świetnie osusza wilgoć pozostawioną w układzie, która może mieć negatywny wpływ na działanie całego układu.

Kiedy instalacja przejdzie pomyślnie próbę szczelności, pozostaje ostatni krok, a więc wyczyszczenie i osuszenie układu. Pomóc ma w tym wytworzona próżnia dzięki tzw. pompie próżniowej. Kiedy układ jest już czysty, można napełnić go czynnikiem chłodniczym.

Etap 6: uruchomienie pompy

Ostatnim etapem jest pierwsze uruchomienie pompy, które wbrew pozorom nie jest proste. Wymaga przy tym fachowej wiedzy oraz umiejętności. Wszystko dlatego, że instalator musi sprawdzić tutaj działanie zarówno dolnego, jak i górnego źródła ciepła. Poza tym testom poddaje się również funkcje pompy, czyli podgrzewanie wody czy chłodzenie. Właśnie dlatego ogromnie istotne jest, aby cały ten proces został wykonany przez fabryczny serwis albo przez autoryzowanego partnera. Kliwent zalicza się do tego grona.

Nasi instalatorzy dokładnie wiedzą, na co zwrócić uwagę. Ustawią i sprawdzą funkcje kluczowe dla Twojej instalacji, tworząc środowisko maksymalnie efektywne i ekonomiczne w pracy. Istotna jest także konfiguracja, która korzysta z nocnej taryfy za energię elektryczną. Wówczas urządzenie będzie pracować na tańszej taryfie w godzinach nocnych i przez dwie godziny w ciągu dnia.

DO GÓRY