Gdy chcesz mieć skuteczną klimatyzację? Sprawdź moc jednostki. I nigdy nie lekceważ tego parametru. Dlaczego moc jest aż tak ważna? Ponieważ tylko właściwie dobrana gwarantuje przyjemny chłód latem, kojące ciepło w chłodne dni oraz optymalną cyrkulację powietrza. Szybko stworzysz sobie warunki, które Ci odpowiadają, a proces ten nie będzie prądożerny.
Co oznacza moc klimatyzatora?
Zacznijmy od porcji teorii. Moc klimatyzatora podawana jest w kilowatach (kW). Ten parametr znajdziesz w specyfikacji technicznej urządzenia. Ale jak on się ma do powierzchni mieszkania lub domu? Stosujemy pewien przelicznik. Otóż należy w przybliżeniu przyjąć, że na każdy metr kwadratowy powierzchni moc chłodnicza powinna wynosić około 0.1 kW. Na tym jednak liczba zmiennych się nie kończy, o czym za chwilę.
Dlaczego należy dobrać moc klimatyzatora do powierzchni?
Powierzchnia mieszkania lub domu ma kluczowe znaczenie dla określenia mocy klimatyzatora. Jednostka lub instalacja o zbyt małej mocy musi pracować ciągle, by osiągnąć zadaną temperaturę. Ponieważ działa nieprzerwanie, stale pobiera energię, a tego z pewnością nie chcesz doświadczyć. Nie warto przesadzać też w drugą stronę.
Zbyt duża moc wcale nie sprawi, że zaoszczędzisz. Taki sprzęt jest droższy, niż wynikałoby z zapotrzebowania na daną powierzchnię, w dodatku trudniej zapanować nad efektami jego pracy. Z pewnością nie chcesz co chwilę zmieniać ustawień, bo zrobiło się zbyt gorąco albo za zimno.
Jak obliczyć moc chłodniczą klimatyzatora?
Wiesz już, że punktem wyjścia jest powierzchnia pomieszczenia, w której znajdzie się klimatyzator. Czas na kolejny krok – analizę układu pokoju i poszczególnych jego elementów. Ważna jest orientacja okien (na którą stronę świata wychodzą). Szklane tafle skierowane na południe sprawiają, że takie wnętrze nagrzewa się bardziej niż to ulokowane po stronie północnej. Zastanów się więc, czy taki pokój przyjdzie Ci częściej chłodzić, czy jednak ogrzewać? Nie bez znaczenia jest również powierzchnia okien.
Jak te czynniki dodać do obliczeń dotyczących mocy chłodniczej klimatyzatora? Należy przyjąć, że pokój o powierzchni 20 m2 z oknami o łącznej powierzchni 5 m2 wychodzącymi na południowy-wschód, wymaga klimatyzatora o mocy 133 W na każdy m2 okna.
Obliczysz to z pomocą prostego wzoru: 20 m2 x 0,1 kW + 5 m2 x 133 W = 2,65 kW.
Estymacja kosztów przy wyborze mocy klimatyzatora
Czy zależy Ci na uczuciu chłodu w całym obiekcie, czy tylko w poszczególnych pomieszczeniach (gabinet albo sypialnia)? Gdy chcesz w pełni panować nad temperaturą, rozmieszczasz klimatyzatory w każdym pokoju. Policz więc ile jednostek wewnętrznych potrzebujesz. Do rachunku dodaj jedną jednostkę zewnętrzną (system multisplit) lub kilka (system split).
Weź też pod uwagę obecność docieplenia budynku, stropu, posadzek i dachu. Pozwoli Ci to mniej więcej określić, jak szybko wychładza albo nagrzewa się Twój dom lub mieszkanie.
Co brać pod uwagę, przy wyborze mocy klimatyzatora?
Wybierając moc klimatyzatora, weź pod uwagę, czy dominują u Ciebie powierzchnie otwarte i przestronne, czy jednak zamknięte. Gdy klimatyzator znajdzie się w salonie otwartym na kuchnię, a te dwa obszary połączone są z przedpokojem, zsumuj wszystkie trzy powierzchnie (i dodaj okna). Tak naprawdę jednostka obsługiwać będzie większą kubaturę, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.
Ale gdy chcesz mieć klimatyzator tylko w pomieszczeniu, na przykład sypialni, sprawa jest o wiele prostsza. Pod uwagę bierzesz jedynie powierzchnię danego pokoju, wspomniany już kierunek orientacji okien oraz ich powierzchnię.
Jak oszczędzać z klimatyzatorem?
Oszczędzanie zawsze jest dobre, więc stosuj je także w przypadku klimatyzacji. Istnieje kilka dobrych praktyk, na których czele znajduje się zasada zamknięty drzwi. Jeśli o tym zapomnisz, jednostka będzie mieć więcej pracy, aby utrzymać warunki. Co ważne, klimatyzację włączaj w takich godzinach, gdy jest najgoręcej i warto zbić temperaturę do rozsądniejszej. Natomiast w trakcie bardziej umiarkowanych warunków warto rozważyć jedynie wentylowanie pomieszczeń, bez aktywacji chłodzenia.