Czy można chłodzić rekuperacją?

Wentylacja mechaniczna jest świetnym rozwiązaniem do wymiany powietrza w pomieszczeniu i z powodzeniem zastępuję wentylację grawitacyjną. Poza tym zapewnia odzysk ciepła, więc w chłodniejsze dni możesz liczyć na komfortową temperaturę. Bardzo dużo mówi się o rekuperacji jako o instalacji zapewniającej odpowiednie warunki w okresie przejściowym. Co jednak z jej działaniem podczas upalnego lata? Czy może z powodzeniem ochłodzić dom i dostarczyć zdrowe powietrze jednocześnie?

rekuperacja rodzina

Sposób działania rekuperatora

W sercu rekuperatora, czyli w centrali wentylacyjnej, dochodzi do wymiany zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego na czyste i świeże z zewnątrz. W trakcie wymiany możliwe jest odzyskanie ciepła z wymienianego powietrza i tym samym ogrzanie pomieszczenia. Takie ograniczenie strat cieplnych wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i tym samym zmniejszenie rachunków.

Sposób działania rekuperatora świetnie sprawdza się, kiedy na zewnątrz jest chłodno, a w domu chcesz zachować odpowiednie warunki do zdrowego funkcjonowania. Jednak w strefie klimatu umiarkowanego nie zawsze oczekujesz dogrzania pomieszczeń. Latem, kiedy temperatury potrafią być dokuczliwe, ciepłe powietrze w domu nie jest mile widziane. W takim momencie chciałbyś zapewne otworzyć okno, jednak takie działanie kłóci się z ideą rekuperacji. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowego i chłodnego klimatu podczas upalnego lata.

dom rekuperacja

Bypass w rekuperatorze – idealny na chłodne wieczory

Zadaniem bypassu jest niedopuszczenie do mieszania się ciepłego powietrza wywiewanego z chłodnym powietrzem nawiewanym. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu kanałowi wentylacyjnemu, który działa z pominięciem odzysku ciepła. W letnie noce, kiedy temperatura spada, rekuperator nie ogrzewa wpuszczanego powietrza i tym samym schładza pomieszczenia.

Bypass w rekuperatorze może działać automatycznie lub być ustawiany ręcznie. Warto zwrócić uwagę na jego sposób działania i wybrać rozwiązanie, które nie wymusza na Tobie ciągłej ingerencji w system. Ustawienie temperatury, po której ma nastąpić wyłączenie odzysku ciepła to znacznie większa efektywność i wygoda niż w przypadku ręcznej zmiany ustawień.

Metody chłodzenia rekuperatorem

Oczywiście bypass jest świetnym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że nie zastąpi klimatyzacji, a swoje zadanie spełnia tylko podczas letnich wieczorów. Na szczęście wentylację mechaniczną można wyposażyć w urządzenia, które pomogą ochłodzić mieszkanie w okresie letnim.

rekuperacja chłód

Chłodnica kanałowa wodna

Chłodnia montowana jest za centralą wentylacyjną na kanale nawiewnym i wyposażona w odprowadzanie skroplin. Dzięki temu woda przepływająca w rurkach jest chłodniejsza niż powietrze, które może skutecznie chłodzić.

Chłodnica wodna może czerpać chłód z gruntowej lub powietrznej pompy ciepła, co pozwala na dostarczenie czynnika chłodu o temperaturze około 12°C. W ten sposób nawiewane powietrze do pomieszczeń jest chłodniejsze od tego na zewnątrz o kilka stopni. Zapewnia to komfortowe warunki do odpoczynku i pracy.

Gruntowy wymiennik ciepła

Skutecznym rozwiązaniem w chłodzeniu pomieszczenia przy pomocy rekuperacji jest gruntowy wymiennik ciepła. W swojej najprostszej postaci to rurociąg zakopany w ziemi, którym przedostaje się powietrze. Grunt charakteryzuje się całoroczną stabilizacją temperatury. Przy głębokości 1,5 metra wynosi ona średnio 4°C i spełnia funkcję taniego klimatyzatora, obniżając temperaturę w domu o kilka stopni.

Warto wiedzieć, że gruntowy wymiennik ciepła zajmuje sporo przestrzeni pod powierzchnią. Musisz więc mieć na niego dużo miejsca.

Kanałowa chłodnica freonowa

Chłodnica freonowa oprócz obniżenia temperatury, skutecznie radzi sobie również z ograniczeniem wilgoci. Jej budowa przypomina chłodnicę wodną, z tą różnicą, że występuje w niej wymiennik freonowy, ochładzający przepływające powietrze. Niestety ze względu na duże koszty inwestycyjne jest to rozwiązanie bardzo rzadko stosowane w domach jednorodzinnych. Powszechnie używa się go w obiektach użyteczności publicznej oraz obiektach handlowo-usługowych.

Czy rekuperator może zastąpić klimatyzację?

Rekuperacja i klimatyzacja to dwa zupełnie różne systemy. Ich wspólnym mianownikiem jest dbanie o jakość powietrza wewnątrz budynku. Głównym zadaniem rekuperacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza, natomiast klimatyzacja odpowiada za regulację temperatury.

salon wentylacja

Oczywiście, że rekuperacja w pewnym stopniu dba o odpowiednią temperaturę. Niestety z jej pomocą nie możesz kontrolować jej tak precyzyjnie, jak z systemem klimatyzacji. Wentylacja mechaniczna jest za to świetnym uzupełnieniem systemu klimatyzacji, szczególnie w pomieszczeniach, w których nie potrzebujesz pełnej regulacji wilgotności i temperatury (np. w garderobie i spiżarni).

DO GÓRY