Co warto wiedzieć o klimatyzatorze przenośnym?

Chcesz kupić klimatyzator przenośny? A może jesteś już w posiadaniu jednego, ale czujesz, że jeszcze nie wszystko o nim wiesz? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzatorze przenośnym, w pigułce.

Klimatyzator przenośny możesz zamontować sam

Zapomnij o wierceniu i kuciu dziur w ścianach, potem o niekończącym się bałaganie. Ponieważ klimatyzatory przenośne nie wymagają instalacji na stałe, bo są to jednostki mobilne, można je wygodnie i swobodnie transportować z pomieszczenia do pomieszczenia lub z jednego mieszkania do drugiego.

Przygotowanie kalkulacji cenowej instalacji pompy ciepła

Nie potrzebujesz pomocy elektryka, zatem oszczędzasz pieniądze, który należałoby wydać na specjalistę od instalacji. Sam podłączasz go do gniazdka i sam go uruchamiasz. Pamiętaj jedynie, żeby przy pierwszym uruchomieniu odczekać co najmniej 2 godzin od postawienia w pomieszczeniu.

Klimatyzator przenośny daje się łatwo przesuwać

Większość klimatyzatorów przenośnych wyposażona jest w kółka, które ułatwiają jego przesuwanie po podłodze. Z ich pomocą możesz przewieźć klimatyzator do pokoju dziecka, salonu czy sypialni. Wszędzie tam, gdzie akurat zrobiło się nieznośnie gorąco. Nie musisz obawiać się zarysowań – kółka pokryte są materiałem, delikatnym dla powierzchni.

Do klimatyzatora przenośnego potrzebna jest rura wyrzutowa

Zadaniem rury wyrzutowej jest odprowadzanie nagrzanego powietrza z pomieszczenia, dlatego też jest ona niezbędna przy klimatyzatorze przenośnym. Koniec rury musi być wyprowadzony na zewnątrz, najlepiej przez okno. Można to zrobić za pomocą specjalnej uszczelki bądź ramy okiennej.

Co jeśli urządzenie nie posiada rury wyrzutowej?

Jeśli urządzenie nie dysponuje rurą wyrzutową, oznacza to, że nie może nazywać się klimatyzatorem. Takie jednostki to raczej klimatory lub klimatyzery, a więc szczególny rodzaj wentylatorów. Ich działanie opiera się na chłodzeniu za pomocą nasączonych wodą wkładów lub kostek lodu. Z tego względu ich skuteczność, w porównaniu z klimatyzatorami wykorzystującymi sprężarkę tłoczącą czynnik chłodniczy, jest dużo niższa.

raty klimatyzacja

Klimatyzator przenośny jest głośniejszy niż klimatyzator typu split

Klimatyzator przenośny generuje więcej hałasu niż klimatyzator split. Wynika to głównie z jego budowy oraz zasad funkcjonowania. W jego wnętrzu znajduje się bowiem sprężarka oraz dwa wentylatory, które w klimatyzatorze typu split umieszczone są na zewnątrz. Jednak bez obaw – hałas klimatyzatora przenośnego mieści się w granicach przyswajalności.

Jakie czynniki mają wpływ na głośność klimatyzatora przenośnego?

Głośność urządzenia zależy też od innych czynników, takich jak:

  • ustawienie klimatyzatora przenośnego
  • moc urządzenia
  • akustyka i wielkość pomieszczenia

Musisz zatem być świadomy, że jeśli umieścisz klimatyzator w rozległym pomieszczeniu, to będzie on głośniejszy niż gdybyś umieścił go w korytarzu. Jest to normalne i dotyczy każdego klimatyzatora przenośnego. Od Ciebie zależy, czy jesteś w stanie znieść odrobinę hałasu dla niższej temperatury w mieszkaniu i lepszego samopoczucia.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci na ograniczeniu hałasu klimatyzatora do minimum, masz jeszcze jedno wyjście: kup model dający się ustawić na balkonie bądź tarasie, jeśli takowy posiadasz. Wtedy rura wyrzutowa zamiast odprowadzać ciepło, będzie wtłaczać chłodne powietrze do pomieszczenia. A hałas nie będzie rozchodził się w środku.

Chłodzenie to nie jedyna funkcja klimatyzatora przenośnego

Choć podstawowym zadaniem klimatyzatorów przenośnych jest chłodzenie, to mają one do zaoferowania jeszcze kilka innych funkcji. Mogą na przykład całkiem skutecznie grzać. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko podczas upałów, ale również kiedy nastaną pierwsze chłody i temperatura w mieszkaniu spadnie.

Poza tym na rynku spotkasz też klimatyzatory wyposażone w funkcje osuszania oraz cyrkulacji powietrza, by zapewnić najlepszą dla siebie wilgotność. Wybrane modele dysponują też lampami UV-C, które również wpływają na lepszą jakość powietrza w mieszkaniu.

Skuteczność działania klimatyzatora przenośnego zależy od typu pomieszczenia

Wpływ na działanie klimatyzatora ma nie tylko przestrzeń, ale i poziom nasłonecznienia danego pomieszczenia. Na poddasze lub do pomieszczenia po stronie południowej, do którego wpada sporo światła potrzebny Ci będzie klimatyzator o większej mocy chłodzącej. Podobnie będzie z pomieszczeniami z wysokim sufitem oraz otwartymi na inne pomieszczenia.

Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Otóż szacuje się, że w pomieszczeniach o wysokości około 2,6 metra, moc klimatyzatora powinna być nie mniejsza niż 100 W na każdy m² powierzchni. Pamiętaj, że wahając się między dwoma podobnymi modelami, z czego jeden dysponuje mniejszą mocą a drugi większą, wybierz ten drugi. Lepiej nieco przeszacować, niż kupić klimatyzator przenośny, który chłodzi nieskutecznie, bo przez to zużyje więcej energii.

Klimatyzator przenośny nie wymaga nabijania

Układ chłodniczy w klimatyzatorze przenośnym jest szczelnie zamknięty i nie wymaga uzupełniania środka chłodniczego. Nie oznacza to jednak, że nie musisz poświęcać mu żadnej uwagi. Od czasu do czasu warto zajrzeć do klimatyzatora i poświęcić kilka chwil na jego konserwację.

Czynności takie jak regularne czyszczenie filtrów powietrza czy mycie układu chłodniczego środkiem grzybobójczym raz na 2-3 miesiące to absolutne minimum. Nie zajmie Ci to dużo czasu, a sprawi, że klimatyzator przenośny odwdzięczy Ci się czystym, chłodnym powietrzem.

DO GÓRY