Monoblok czy split? Jaką pompę ciepła wybrać?

Zarówno monoblok, jak i split, są instalacjami zaliczającymi się do powietrznych pomp ciepła, które cieszą się ogromną i stale rosnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z niskiej ceny, łatwego montażu i nieskomplikowanych prac w postaci odwiertów. To ekologiczne źródło ciepła zmusza jednak do zadania sobie pytania: jaki rodzaj powietrznej pompy ciepła wybrać – monoblok czy split? Tu wyjaśnimy różnice pomiędzy nimi i skupimy się na wadach i zaletach obu rozwiązań.

Doradztwo jaką pompę ciepła wybrać monoblok czy split

Jak działa pompa ciepła monoblok i split?

Zacznijmy od tego, że pompa ciepła typu split oraz monoblok wykorzystują te samą zasadę działania. Ich zadanie polega na odebraniu ciepła z powietrza, aby w kolejnym etapie wykorzystać je do wytworzenia energii i przekazanie jej do ogrzania budynku. Oczywiście, aby ogrzać dom, nie wystarczy jedynie samo zaciągnięcie powietrza.

Za cały proces odpowiada wiele elementów, m.in.: sprężarka, parownik, skraplacz czy zawór rozprężny. Dzięki wykorzystanej technologii pompa ciepła może nawet pięciokrotnie zwiększyć energię cieplną wytworzoną z 1 kW energii elektrycznej. Poza tym wytworzone przez pompę ciepło możesz wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale również do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła monoblok i split – różnice

Pompa typu monoblok to jednostka, która w swojej budowie jest zespolona w całości. Natomiast pompa typu split dzieli się na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Oznacza to, że główną różnicą pomiędzy nimi jest umiejscowienie podzespołów.

W zaizolowanej akustycznie i termicznie pompie monoblok mieszczą się wszystkie jej elementy. Taka jednostka jest fabrycznie napełniona czynnikiem chłodniczym, dzięki czemu jej montaż nie musi odbywać się przez osobę z uprawnieniami F-gazowymi. Jedyne, co wyprowadzone jest z jednostki monoblok to rury z wodą ogrzewania centralnego.

Odpowiedni dobór pompy ciepła split i monoblok

Pompa split dzieli elementy układu pomiędzy instalację zewnętrzną a wewnętrzną. W jednostce zewnętrznej znajduje się sprężarka, parownik, wentylator i zawór rozprężny. Natomiast w module wewnętrznym montowany jest wymiennik ciepła z automatyką i częścią hydrauliczną. Takie rozwiązanie wymusza oczywiście doprowadzanie do domu, za pomocą rur, czynnika chłodniczego, który trafia do skraplacza i stamtąd oddaje ciepło do instalacji. Pompa typu split jest znacznie mniejsza, jednak wymaga dodatkowego miejsca w domu (najczęściej w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym) na montaż wewnętrznej jednostki.

Pompa ciepła split – zalety i wady

W Polsce pompy ciepła typu split cieszą się dużą popularnością. Ich sława wzięła się głównie z odporności na niskie temperatury. Instalacje split nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, gdyż nie ma ryzyka, że czynnik chłodniczy zamarznie, a to dlatego, że w przeciwieństwie do wody czynnik zachowuje swoje właściwości również w niskich temperaturach. Poza tym w jednostkach split całość hydrauliki wraz z automatyką znajduje się w module wewnętrznym, więc kontrola czy serwis są znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia.

Straty energii w jednostkach split są nieco mniejsze niż w monobloku, a to ze względu na podzieloną konstrukcję pompy. Wymusza to oczywiście ulokowanie zewnętrznej jednostki blisko budynku, jednak takie rozwiązanie bez względu na rodzaj pompy, jest najczęściej najkorzystniejsze.

Każde urządzenie oprócz plusów ma również minusy. Do wad pomp ciepła typu split można zaliczyć konieczność założenia karty urządzenia. Poza tym musisz wykonywać regularne kontrole szczelności w przypadku pomp powyżej 10 kW. W efekcie montaż takiej jednostki również może być nieco droższy. Wynika to głównie z faktu, że mogą go przeprowadzić jedynie osoby z uprawnieniami F-gazowymi. Warto zauważyć, że brak ryzyka zamarznięcia pompy na pewno wynagradza te niewielkie niedogodności.

Pompa ciepła monoblok – zalety i wady

Pompa ciepła monoblok charakteryzuje się świetną szczelnością. Instalacja fabrycznie wypełniona jest gazem, więc nie ma przy niej wymogu posiadania uprawnień do montażu urządzenia. Poza tym jest prosta w montażu i nie trzeba przeprowadzać przy niej kontroli szczelności. Monoblok charakteryzuje się również prostą budową, więc możliwość wystąpienia awarii jest niewielka.

Pompa ciepła monoblok jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nie masz w domu zbyt wiele miejsca na podzespoły. Zamknięcie wszystkich elementów w hermetycznym monobloku nie wymusza wydzielenia specjalnego miejsca w kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym. Cena tych urządzeń jest niestety wyższa od pomp ciepła typu split, z kolei wydajność na bardzo zbliżonym poziomie.

Kontakt z doradcą technicznym w sprawie kosztów pompy ciepła

Największą wadą pomp ciepła monoblok jest ryzyko zamarznięcia. Rury, które doprowadzają wodę do instalacji domowej, są zaizolowane, jednak jeśli nagle braknie prądu lub dojdzie do awarii, wtedy mogą poddać się działaniu niskich temperatur. Dlatego pompy monoblok warto dodatkowo zabezpieczyć, np. uchronić je przed zamarznięciem, wykorzystując specjalne zawory lub zastąpić wodę roztworem glikolu. Wówczas temperatura krzepnięcia wody spada z 0°C do około -7°C.

Ilość takiego czynnika nie może być jednak zbyt duża, bo ma on silne działanie korodujące. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj glikolu i na pewno nie wybierać etylenowego, gdyż może być trujący. To niezwykle ważne, jeśli zdecydujesz się na pompę wyposażoną w wężownicę, gdzie roztwór mógłby mieć kontakt z wodą i dostać się do kranów, z których korzystają domownicy.

DO GÓRY