Prawidłowo zamontowana wentylacja mechaniczna definiuje komfort mieszkańców budynku. Wentylowane pomieszczenia to lepsza wymiana powietrza i mniej niezdrowej wilgoci, która bezpośrednio wpływa na zdrowie. Dlatego decydując się na wentylację mechaniczną, zwróć uwagę nie tylko na centralę rekuperacyjną, lecz także na kanały wentylacyjne. To one odpowiadają za dystrybucję powietrza, więc ich nieprawidłowy montaż lub niska jakość mogą przyczynić się do problemów z wydajnością oraz sprawną wymianą powietrza.
Spiro, czyli sztywne kanały wentylacyjne
Tradycyjne kanały Spiro wykonane są z blachy i izolowane wełną. To właśnie ze względu na swoją budowę potoczne nazywa się je sztywnymi kanałami. Aby wykonywały swoją pracę prawidłowo, łączenia elementów instalacji powinny odbywać się przy pomocy specjalistycznej taśmy uszczelniającej. Dobrze wykonany montaż to lepsza izolacja akustyczna oraz zminimalizowana utrata ciepła.
Pamiętaj, że kanały wentylacyjne typu Spiro powinny być docinane przy pomocy specjalnych nożyc do blachy. Jeśli rury przycięte szlifierką kątową nie będą odpowiednio zabezpieczone, może się to skończyć korozją. Zadbaj, by tak nie było.
Zalety kanałów Spiro
Ogromną zaletą kanałów Spiro jest ich cena. Są to jedne z tańszych rozwiązań, co ma duże znaczenie podczas inwestycji, jaką jest montaż wentylacji mechanicznej. Sztywne kanały są poza tym wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Charakteryzują się również dobrym poziomem wygłuszenia, gdyż warto pamiętać, że rekuperacja nie jest bezgłośna. Rury wykonane z blachy są praktycznie niepalne, co zwiększa poziom bezpieczeństwa domowników.
Wady kanałów Spiro
Niestety żaden system nie jest pozbawiony wad. Dlatego pamiętaj, że kanały typu Spiro mogą sprawiać problem przy montażu w istniejących już budynkach. Ich średnica jest duża, więc zajmują sporo przestrzeni. Konieczna może okazać się zabudowa przy użyciu np. płyt kartonowo-gipsowych. To znacząco zmniejszy powierzchnię pomieszczeń, więc najlepiej montować je w sufitach lub wzdłuż kominów.
Kolejnym mankamentem jest proces instalacja kanałów, który musi być przeprowadzony z najwyższą starannością. Jeśli montażu dokona niekwalifikowany personel, w instalacji mogą wystąpić spore problemy z przepływem powietrza. A to sprowadza się do głośnej pracy całej wentylacji i nieodpowiedniej dla Twojego zdrowa wymiany powietrza.
Nowoczesne kanały wentylacyjne Flex
Kanały typu Flex przeszły sporą metamorfozę. Na przestrzeni lat udoskonalono je i dostępne aktualnie na rynku rozwiązania nie są już tak delikatne, jak pierwsze modele. Cechują się przy tym solidnym wykonaniem oraz zmodernizowaną budową. Niektóre modele mają powłokę z elementami jonów srebra. Taka warstwa to skuteczna ochrona przed bakteriami i grzybami, która będzie nieocenionym wsparciem, jeśli w domu są alergicy oraz dzieci z obniżoną odpornością.
Zalety kanałów Flex
Kanały Flex świetnie sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Ich niewielka średnica pozwoli Ci umieścić je w stropie bez utraty cennej powierzchni. Poza tym kanały są naprawdę elastyczne i możesz zginać je nawet pod kątem 90 stopni. Cała instalacja kanałów jest prosta, a szansa wystąpienia problemów z przepływem powietrza – niewielka.
Wady kanałów Flex
Zwróć uwagę na bardzo istotny fakt, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo domowników. Kanały Flex nie są wykonane z materiałów niepalnych. Pamiętaj o tym, jeśli zwracasz uwagę na ten aspekt przy inwestycji. Nie ulega też wątpliwości, że system Flex nie jest tani. Rozważ ten fakt, wliczając koszt kanałów Flex.
Kanały wentylacyjne Spiro i Flex – które wybrać?
Pytanie Spiro czy Flex należy do gatunku tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli możesz pozwolić sobie na droższe, ale i łatwiejsze w montażu rozwiązanie, sięgnij po kanały Flex. Natomiast jeśli zależy Ci na oszczędności, to rozwiązanie Spiro może być strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza jeśli masz poddasze nieużytkowe, które może posłużyć za miejsce instalacji sztywnych systemów. W ten sposób przewody nie są dla Ciebie widoczne, za to zauważalna są niskie koszty inwestycji.