Tylko dopasowanie mocy klimatyzatora do powierzchni mieszkania gwarantuje efektywność jednostki i komfort, którego oczekiwałeś, kupując sprzęt chłodzący. Urządzenie ze zbyt małą mocą nie schłodzi pomieszczenia do zadanej temperatury. Jeśli zaś sprzęt będzie miał zbyt dużą moc, to cena zakupu i eksploatacji znacznie i niepotrzebnie wzrasta. Przed zakupem klimatyzatora warto sprawdzić, jaka moc urządzenia będzie optymalna dla Twojej powierzchni mieszkania.
Prosty wzór na obliczenie mocy klimatyzatora
Obliczenie przybliżonej mocy klimatyzatora, który będzie odpowiedni dla Twojego mieszkania, jest bardzo proste. Oto wzór, który musisz zastosować, jeśli Twoje mieszkanie ma standardową wysokość, czyli od 2,5 do 2,8 m:
- m² x 100 = W (moc chłodnicza)
Metoda szybka i prosta, gdyż jedyna informacja, jakiej do niej potrzebujesz, to metraż pokoju, który wystarczy pomnożyć przez 100. Z powyższego wzoru wynika, że przykładowy pokój o powierzchni 20 m², potrzebuje klimatyzatora o mocy 2 kW. Prosta prawidłowość, która wynika ze wzoru, pozwoli Ci szybko obliczyć moc bez rozpisywania wszystkiego na kartce. Wystarczy zapamiętać, że na każde 10 m² przypada około 1 kW mocy chłodniczej.
Moc chłodnicza pomieszczeń powyżej 2,8 m
Mieszkania, które są wyższe niż 2,8 m, wymagają użycia innego wzoru:
- m³ x 40 = W (moc chłodnicza)
W tym wzorze ważna jest kubatura pomieszczenia, a nie jego powierzchnia i o tym należy pamiętać. Jeżeli więc Twój pokój ma 20 m² i wysokość 3 metrów, to jego kubatura wynosi 60 m³, czyli moc klimatyzatora, który poradzi sobie z tą przestrzenią to około 2,4 kW.
Co ma wpływ na wydajność klimatyzatora?
Podane wyżej wzory są jedynie orientacyjne i pomogą Ci zmniejszyć zakres poszukiwań odpowiedniej jednostki. Aby jeszcze dokładniej obliczyć jakiej mocy klimatyzator będzie Ci potrzebny, musisz określić:
- liczbę osób, która najczęściej będzie przebywać w danym pomieszczeniu
- wszystkie urządzenia generujące ciepło (telewizor, piekarnik, komputer, lodówka itp.)
- ulokowanie pomieszczenia (parter, piętro, poddasze) oraz fakt klimatyzowania sąsiednich pomieszczeń
- ilość punktów świetlnych w pokoju z podziałem na rodzaje (tradycyjne lub ledowe żarówki)
- ilość okien i rodzaj osłon (np. rolety zewnętrzne lub wewnętrzne)
- izolacja termiczna ścian, stropu i podłóg
- usytuowanie okien względem stron świata
Kiedy zwiększyć moc chłodniczą klimatyzatora?
Jak już wiesz, wydajność klimatyzatora zależy od wielu czynników. Poniższe punkty pomogą Ci określić, o ile moc Twojej jednostki powinna zostać zwiększona, aby klimatyzator w pokoju odpowiednio Ci służył i schładzał pomieszczenie do wyznaczonej przez Ciebie temperatury.
- pokój na poddaszu potrzebuje klimatyzatora z mocą 30-50% większą
- pokój połączony z kuchnią to 10-20% więcej mocy
- pokój, w którym ściany są słabo izolowane i/lub okna są nieszczelne to 10-20% więcej mocy
- okna od strony południowej i zachodniej, gdzie dochodzi do silnego nasłonecznienia to 20-30% więcej mocy
Dobór mocy klimatyzatora jest priorytetem
Oczywiste jest, że odpowiednio dobrany klimatyzator zapewnia optymalne chłodzenie. Kwestią, która powinna być równie ważna, są koszty. Jeżeli zakupiony przez Ciebie klimatyzator będzie miał za dużą moc, najpewniej przepłaciłeś za niego. Z kolei, jeśli jego moc będzie zbyt mała to może dojść do przegrzania sprężarki. Jej wymiana wiąże się ze sporym wydatkiem, a czasem jest wręcz nieopłacalna. Dobór mocy klimatyzatora powinien więc być więc priorytetem i punktem wyjścia przed zakupem urządzenia.